Kirayı elden almanın/ödemenin cezası yanlış anlaşılıyor.

Kirayı, banka ve finans kurumlarını aracı kılmaksızın elden ödemenin/tahsil etmenin cezası, tahsil edilen kira miktarının %5’i değildir; mükellef gruplarına göre her yıl yeniden belirlenen Vergi Usul Kanunun Mükerrer 355.maddesine göre “ÖZEL USULSÜZLÜK CEZASI”dır.

Emlakgundemi.com.tr alan adı üzerinden yayın yapan emlak sitesi, kira gelirinin bankadan tahsil zorunluluğuyla ilgili haberinde, sitemizin önceki versiyonundan alıntı yaparak, kira gelirini elden almanın/ödemenin cezasını takipçilerine duyurmuştur.

Ancak, haberin sonunda ceza uygulamasına yönelik kendi yorumlarını katarak konunun yanlış anlaşılmasına neden olmuşlardır. Google, söz konusu bu sitenin yorumunu snipet yapıp arama sonuçlarında gösterdiği için, bu yanlışlık daha da çok yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Söz konusu emlak haber sitesinin uygulanacak ceza miktarına ilişkin aşağıdaki yorumu mesnetsizdir, yanlıştır.

Kiranın elden ödendiğinin tespit edilmesi durumunda Vergi Usulsüzlük cezası kesilir. Bu ceza elden yatırıldığı tespit edilen her kira tutarının yüzde 5’i oranında tahsil edilir.

Doğrusunu öğrenmek için lütfen BURAYA tıklayarak konuyla ilgili haberimizi okuyun..

Çalışanlar.Net

Çalışanlar.Net, 1 Mayıs 2012 tarihinde yayın hayatına başlamış, ağırlıklı olarak kamu ve özel sektör çalışma hayatı konularında içerik üreten tematik bir haber sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.