Özel hastanelerde ameliyat zorlaştırıldı

SGK, Göz, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, KBB, Kadın Doğum, Üroloji, Radyoloji ve Girişimsel Radyoloji branşına ait malzemelerde ‘3 hekim şartı’ getirdi. Yani kalp pili gereken bir vatandaş rapor alamazsa ameliyatta kullanılan pillerin parasını cebinden ödeyecek

Aslı IŞIK / ANKARA

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel hastanelere bir gol daha attı. Yeni yılın ilk günlerinde yapılan değişiklikle, özel hastanelerin ameliyatlarda kullandığı birçok malzemenin ödemesi zorlaştırıldı. SGK’nın geçen hafta SUT’ta yaptığı değişiklik özel hastanelere şok etkisi yarattı. Yeni uygulamayla, özel hastanelerde yapılan ameliyatlarda kullanılan bazı malzemelerin Kurum tarafından karşılanabilmesi hastalar, üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinden Konsey raporu alacak. Konsey ve Kurul raporu gerektirecek malzemelerden bazıları şunları; kardiyoloji branşı tarafından kullanılan kalp pilleri, biyolojik, pullmoner kalp kapağı, damar protezleri, damar grafitleri, stentler, vasküler greft, stent greft, embolizon, koil preferik, kalp kapağı, KVC, anestezi, basınç ölçer, elektrod, atrial, transkataterler..

GERİYE DÖNÜK

ÖZEL hastanelerin en çok şikayetçi olduğu durumla yeniden karşılaştılar. Tebliğ, 10 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayınlanmasına rağmen, uygulama 1 Ocak’tan geçerli olacak. Hastane temsilcileri, hastanelerin yazılımında değişikliklere bile fırsat kalmadığından yakınarak, ‘Bu on gün içinde bu malzemelerin kullanıldığı hastalar, bu malzemelerin bedeli ne olacak? Hastadan mı alınacak’ diye sordular.

Özel hastaneler dertli

SGK’NIN özel sağlık kuruluşlarına ödediği fiyat tarifesi 2007’den bu yana hiç artmadı. Bu dönemde enflasyonun yüzde 40 oranında arttığını söyleyen yetkililer, SUT fiyatlarının artmamasından yakınarak, ‘Devlet bütün alımlarında, cezalarında deflatörü kullanır. Devlet hastanesine ise global bütçe yaparak, kamuya para gönderirken revize eder. Bize gelince, 5 yıldır aynı rakamı ödüyor’ ifadelerini kullandı.

Önceki uygulama nasıldı?

ÖNCEDEN SGK, Kamu İhale Kurumu(KİK)’in verilerine göre özel hastanelere ödeme yapıyordu. Süreç şöyle işliyordu: Kamu hastaneleri alım yaptıkça, malzemelerin fiyat ve adetini giriyorlardı. Özel hastaneler de sitede yer alan fiyatlardan en büyük 5 hastanenin fiyatının ortalamasıyla fiyat belirliyorlardı. Ancak kamu hastaneleri bilgileri zamanında ve doğru girmeyince sistem tıkandı. 1.000 TL’lik bir malzemenin fiyatı KİK verisinde 1 TL çıkıyordu. SGK, 1 TL’nin üstünü ödemedi. Özel hastane de bunun üzerindeki parayı alamayacağı için SGK hastalarını geri gönderdi. Böyle olunca SGK yöntem değiştirdi ve fiyat tespitini kendisi yapmaya başladı.

Ameliyatlar zorlaşacak

ÖZEL hastane temsilcilerinin yeni tebliğe ilişkin yorum ve soruları şöyle: n ÜNİVERSİTE raporu karşılığında özel hastane işlem yapabilir mi, işlemin de mi üniversite de yapılması gerekir, bu belirsiz. n RAPOR olmadan işlemi yaptı, hastane, malzeme bedeli bu şart varken, işlemin yapılmasıyla ilgili şart yok, SGK, malzeme bedelini ödemeyecek işlem bedelini mi ödeyecek? n RAPOR şartı bu malzemeleri gerektiren planlanarak yapılan ameliyatların ertelenmesine yol açar. n KAPSAMDAKİ bazı malzemeler acil gelen hastalarda da ihtiyaç duyuluyor. Bu durumda acilen özel hastaneye gelen hastalar, geri mi gönderilecek?


kaynak:Akşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir