Özel Harekatçılara görevli oldukları olaylarda ‘acil tıbbi müdahale’ yetkisi veriliyor

ڪےÇalışanlar.Netڪے

TSK ve Emniyet Özel Haraket Dairesi’ne görevli oldukları olaylarda “acil tıbbi müdahale” yetkisi veriliyor. TBMM Sağlık Komisyonu’nda kabul edilen ve Genel Kurul’a sevkedilen düzenlemeye göre eğitim alan asker ve polis görevli oldukları olaylarda acil tıbbi müdahale yapabilecek.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edilen “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun” teklifinde dikkat çeken bir düzenleme yapıldı.

Eğitim alacaklar

Düzenlemeye göre asker ve polise görevlendirildikleri süreyle sınırlı olmak üzere tıbbı müdahale yetkisi verildi. Müdahaleyi eğitim alacak personel yapacak. Söz konusu yasada şöyle denildi:

“TSK’nın muharip unsurlarından ve Emniyet Özel Harekat Dairesi Başkanlığının merkez ve taşra teşkilatı personelinden, görevlendirilen ve ilgili eğitimi başarıyla tamamlayanlar, görev yaptıkları süre ve görevle sınırlı olmak üzere, hastane öncesi acil tıbbi müdahaleleri yapmaya yetkilidir.”

Yasada, uygulamanın ilgili bakanlıklar tarafından yönetmelikle düzenleneceği belirtildi.

‘Gezi rahatsızlığı’

Komisyonun CHP’li üyesi Aytun Çıray, VATAN’a, “Herkese ilk yardım eğitimi verilebilir ama acil tıbbi müdahaleyi doktorlar yapabilir. Örneğin atar damar kanaması varken damara bastırmak ilk yardımdır, o damarı dikmek acil tıbbi müdahaledir. Son Gezi olaylarında doktorlar vatandaşlara müdahale etti. Polisler de bundan rahatsızlık duydu” dedi.


kaynak:Kıvanç EL / VATAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir