Sevk alan SGK’lının dişine ‘özel’de tedavi imkanı

SGK, özel ağız ve diş sağlığı merkezleri ile anlaşma yaptı. Böylece vatandaşa devlet hastanelerinden alacakları sevkle özel diş hekimlerinde tedavi olabilmenin yolu tamamen açıldı. Ancak, lüzumsuz sevk yapan hekimlere soruşturma açılabilecek.

Sağlıkta yeni bir dönem başladı. Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın 2012 eylem planına göre, özel ağız ve diş sağlığı merkezleriyle (ADSM) sözleşme imzalanarak bu kurumlardan hizmet satın alımına gidilmesine olanak sağlayan düzenleme yürürlüğe girdi. Böylece sağlık sigortalı vatandaşlara kamu hastanelerinden alacakları sevk raporuyla özel diş hekimlerinde tedavi olabilmenin yolu tamamen açıldı. Sağlık Uygulama Tebliği çerçevesinde Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki sigortalılar, ağız ve diş tedavisinde özel diş hekimlerinden yararlanabilecek.

İmkan varsa, gidilmeyecek

SGK geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili Türk Diş Hekimleri Birliği ve alanla ilgili oda başkanlarıyla bir araya gelerek, Genel Sağlık Sigortası olan vatandaşların bilgilerini bulunduran MEDULA sisteminin özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde de uygulanması yönünde anlaşmaya vardı. Böylece MEDULA programına, alınacak tedavi şekilleri, ağız yapısı, tedavi türlerinin belirlenmesi ve hasta takibi gibi modüller yüklenecek. Vatandaş kamu hastanelerinin yetersiz kaldığı yerde özel diş sağlığı merkezlerine gidebilecek. Kamu ağız ve diş sağlığı merkezleri, ağız ve diş sağlığı hastaneleri, ağız ve diş sağlığı eğitim ve araştırma hastaneleri tarafından hastaya uygulanacak tedavi şekli olanaklarının olmadığı yönünde özel diş sağlığı merkezlerine sevk raporu verdiği takdirde hasta özel merkezlere gönderilecek ve buradaki tedavi ücretlerini de devlet ödeyecek. Hastanede imkan olmasına rağmen özel diş sağlığı merkezlerine yönlendiren hastane ve hekim hakkında ise soruşturma açılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir