Kamu Çalışanları Ocak 2022’de Ne Kadar Zam Alacak?

Şu ana kadar gerçekleşen enflasyon rakamlarına göre, kamu çalışanlarının Ocak 2022’de alacağı kesinleşmiş enflasyon farkı zammı, %7.47 ‘ye ulaşmış durumda. Bu orana, çıkacak Aralık ayı enflasyon rakamı ile %5 toplu sözleşme zammının eklenmesiyle, memurun 2022’nin ilk yarı yılında alacağı toplam zam oranı kesinleşmiş olacak.

Kamu çalışanlarının Ocak 2022’de ne kadar zam alacağının tam olarak belirlenebilmesi için, 2021 yılının 2.yarı yılı enflasyon oranının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bunun için Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması beklenmektedir.

Şimdiye kadar gerçekleşen 5 aylık enflasyon rakamlarına göre memurun 2022’nin ilk yarısı için alacağı enflasyon farkının %7,47’lik kısmı kesinleşti.

Nihai rakamın belirlenmesi için bu orana önümüzdeki günlerde açıklanacak Aralık ayı enflasyon oranının eklemesi gerekecek.

Memur Ocak 2022’de Toplamda Ne Kadar Zam Alacak?

Kamu çalışanının Ocak 2022’de alacağı zam oranı, toplu sözleşme ile belirlenen %5’in üzerine, enflasyon farkının eklenmesiyle bulunacak.

Enflasyon Farkı Ne Zaman Kesinleşecek?

Şimdiye kadar açıklanan enflasyon rakamlarına göre, memur, %7,47 enflasyon farkını hak etmiş durumda.

Oluşan bu enflasyon farkına, açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamının eklemesiyle memurun 2022 yılının ilk yarısı için alacağı toplam enflasyon farkı da kesinleşmiş olacak. Aralık ayı enflasyon rakamlarının Ocak/2022 ayının ilk haftasında açıklanması bekleniyor.

Projeksiyon ile zam oranı:

Aralık ayı enflasyon rakamının %3 olarak gerçekleşeceğini kabul edersek, kamu çalışanlarının 2022 yılının Ocak ayında alacağı zam oranı %15,47 olacaktır. (%5 +%10,47=%15,47)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir