Öğretim yılına hazırlık ödeneği miktarları

Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği(net):

Yıllar:     Miktar

2021      1.241 TL

2020      1.201 TL

2019      1.171 TL

——————

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Ek Madde 32’ye göre, “Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil, her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Cumhurbaşkanınca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığında Kur’an kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden fiilen öğreticilik yapanlara da, toplu sözleşme hükümlerine istinaden öğretmenlerle aynı şekilde öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmektedir.

Öte yandan, 28 Ağustos 2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kamu Hakem Kurulu Kararına göre;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında öğretmen kadrosunda bulunup ve fiilen öğretmenlik görevi yapan personele,

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve bağlı ortaklıklarında öğretmen pozisyonunda fiilen öğretmenlik görevi yapan personele

de, 2020 ve 2021 yıllarında öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmesine karar verilmiştir.

Çalışanlar.Net

Çalışanlar.Net, 1 Mayıs 2012 tarihinde yayın hayatına başlamış, ağırlıklı olarak kamu ve özel sektör çalışma hayatı konularında içerik üreten tematik bir haber sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir