Yeni düzenlemeye göre konutta kim ne kadar vergi ödeyecek?

Bakanlar Kurulu bir süredir beklenen konutların ilk tesliminde KDV oranlarına karar verdi. Karara göre sadece 29 büyükşehirde 150 metrekerinin altında bile olsa lüks semtlerde KDV yüzde 18 olacak. Böylece İstanbul Beyoğlu, Kadıköy, Etiler, Levent gibi lüks semtlerde konutların satışında KDV yüzde 18 olacak. Küçük Çekmece, Avcılar, Bayrampaşa gibi orta düzey semtlerin vergisi ana caddeler hariç yüzde 8 olacak. Orta halli vatandaşların oturduğu bu semtlerde de ana caddelerde konut yapılıp satılması halinde vergi yüzde 18 olacak. Esenyurt, Sultanbeyli gibi ilçelerde ise bulvarlar ve ana caddelerde KDV yüzde 8-18 sokaklarda ise yüzde 1 olacak.

Bakanlar Kurulu konutların tesliminde uygulanacak KDV oranını arsa birim metrekare vergi değerine göre belirledi. Buna göre Emlak Vergisi Kanunu’na istinaden tespit edilen arsa birim metrekare vergi değeri; 500 lira ile bin lira (bin lira hariç) arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 vergi oranı, bin lira ve üzerinde olan konutların tesliminde yüzde 18 vergi oranı uygulanacak.

LÜKS SEMTLERDE BİR KAÇ SOKAK KURTULDU

Getirilen düzenleme ile İstanbul, Ankara ve İzmir’de bilinen büyük caddelerde konut KDV’si yüzde 18 oldu. Arsa birim metrekare vergi değeri bin liranın altında olan bir kaç sokak yüzde 18’lik vergiden kurtulabildi. Örneğin İstanbul’un lüks semtlerinden Levent Büyükdere Caddesi, Bahçeşehir 1.Kısım, Dumlupınar Mahallesi hariç Kadıköy, Fetihtepe Mahallesi hariç Beyoğlu, Etiler, Bebek, Bakırköy gibi ilçelerde caddeler ve sokaklarda yapılan inşaatlardan yüzde 18 vergi alınacak. Bu semtlerde arsa birim metrekare değeri yüzde 18’in altında olan bir kaç sokak bulunuyor. Bunlardan birisi de Bebek’te Reşat Nuri Güntekin Sokak 600 liralık değer ile yüzde 18 değil yüzde 8 KDV’ye dahil oldu.

YENİDEN YAPILAN EVLER DAHİL

Bakanlar Kurulu kararına göre 16.05.2012 tarihli ve 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve risk alanı olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerler hariç tutuldu. Yani kentsel dönüşüm bu kanun kapsamı dışında tutuldu. Ancak ruhsatı sonradan revize edilip inşaat kalitesinin yükseltilmesi halinde aynı KDV oranına tabi olacak.

Bakanlar Kurulu dün yayımladığı karar ile Emlak Vergisi’ne de yüzde 3.9 ek zam yaptı. Normalde Emlak Vergisi oranı yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor. Ancak bu tutarı yeniden değerleme oranına kadar çıkarmaya Bakanlar Kurulu yetkili. Bakanlar Kurulu’da dün bu yetkisini kullandı. Yerel seçimlerin olacağı 2013’te belediyeler gelire ihtiyaç duyunca Emlak Vergisi oranı yeniden değerleme oranı kadar artırıldı. Böylece 2013’te Emlak Vergisi yüzde 3,9 yerine yüzde 7.8 artırıldı. Tüm Türkiye’de ev sahipleri emlak vegrisini yüzde 3.9 daha fazla ödeyecek. Bin TL emlak vergisi ödeyen vatandaşa fazladan 39 lira vergi ödeyecek.

KİM NE KADAR VERGİ ÖDEYECEK?

1-Büyükşehirlerde 150 metrekareden küçük konutların vergisi de yüzde 1’den yüzde 8 ve 18’e çıkarıldı

2-Küçük şehirlerde ise eskiden olduğu gibi 150 metrekareye kadar olan konutlarda yüzde 18, küçüklerde yüzde 1 vergi geçerli olacak.

3-150 metrekareyi aşan konutlar ise ister büyükşehirde ister küçük şehirlerde olsun yüzde 18 vergiye tabi olacak.


kaynak:Habertürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir