Öğretmenlere uygulanan stajyerlik zorunluluğu kalktı.

Özel okul, dershane ve dil kurslarında yeni mezun öğretmenlere uygulanan stajyerlik zorunluluğu kalktı.

Özel okul, dershane ve dil kurslarında yeni mezun öğretmenlere uygulanan stajyerlik zorunluluğu kalktı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Özel Öğretim Kurumları” yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle önümüzdeki yıldan itibaren binlerce yeni mezun öğretmen ‘asil’ olarak görev yapacak.

Böylece aynı işi yapan öğretmenlerin derecesi aynı olacak.

Bir dil kursunda İngilizce öğretmeni olarak çalışan Duygu Önal, stajyer öğretmenliğin sona ermesini çok doğru bulduğunu söylüyor. Stajyer öğretmen olduğu için diğer öğretmenlerle aynı işi yaptığı halde, onların aldığı ücretin yarısına çalışmak zorunda kaldığını vurgulayan Önal, “Özel sektörde birçok kurumun rant sağladığı bu durumun kalkması hem biz öğretmenler hem de bundan sonra mezun olacaklar için sevindirici.” diye konuşuyor.

KPSS’de (Kamu Personeli Seçme Sınavı) umduğunu bulamayan binlerce yeni mezun öğretmen, mesleğini icra etmek için özel kurumlara yöneliyordu. Daha önce, eğitim fakültesinden mezun olan veya formasyon alarak öğretmenlik yapmaya hak kazanan öğretmenler, adaylıklarının kaldırılması için 12 ay boyunca bir eğitim kurumunda sigortalı olarak çalışmak zorundaydı. Bu durumda öğretmenler ancak adaylığı kalktıktan sonra asil öğretmen olarak görev yapabiliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir