Kuaför ve güzellik salonları haftada bir gün kapalı olacak

Beber, kuaför ve güzellik salonları 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren haftanın bir günü kapalı olacak. Haftanın hangi günü kapalı olacağı Valiliklerce belirlenecek.

Ticaret Bakanlığı, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanundan aldığı yetkiye dayanarak, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde karar aldı.

Buna göre, berber, kuaför ve güzellik salonları bulunduklari illerdeki valiler tarafından belirlenecek bir gün kapalı kalacak.

Karar, 122 meslek odasını ve yaklaşık 83 bin meslek mensubunu temsil eden Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonunun talebi üzerine, esnaf ve tacirlerin tamamını temsil eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) uygun görüşleri alınarak alındı.

Kuaförler ve güzellik salonu işletmecileri daha çok Pazar günlerinin kapalı olması yönünde görüş bildiriyor.

Müşteriler ise, hafta içinde çalıştıklarını, kuaför ve güzellik salonlarına daha çok hafta sonunda gittiklerini gerekçe göstererek, kapalı günün hafta içinde bir olarak belirlenmesini talep ediyor.

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın hangi günü kapalı olacağı, sektör temsilcisi meslek kuruluşlarının görüşleri alınmak suretiyle, her ilin kendi dinamikleri içinde Valiler tarafından belirlenecek.

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının aynı gün kapanması zorunlu olmayıp Valilerce bu üç grup için ayrı ayrı kapanma günleri belirlenebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir