E-ticaret siteleri(internetten satış yapanlar) Ödeme Kaydedici Cihaz(ÖKC) kullanmak zorunda mı?

Vergi Usul Kanununda ya da buna bağlı yayımlanan genelgelerde, internetten satış yapanlara ÖKC kullanma muafiyeti tanıyan bir hüküm yoktur.

Ancak, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı bir mükellefine verdiği Özelgede(görüşte) internetten satış yapan mükellefinin belli şartlarda ÖKC kullanma mecburiyetinin olmadığına hüküm etmiştir.

Buna göre, bütün satışların internet üzerinden yapılan satışlardan oluşması, bu şekilde gerçekleştirilen satışlara ilişkin tahsilatların elektronik yolla (EFT, havale, sanal POS vb.) yapılması, diğer bir ifade ile satış bedellerinin müşteri ile karşı karşıya gelinmeden tahsil edilmesi ve Vergi Usul Kanununa göre fatura ile belgelendirilmesi şartıyla, internetten ürün ve hizmet satışı yapan mükellefler, ÖKC kullanmak zorunda değildir.

Bir mükellef için verilen özelge, kanunlarda ve genelgelerde aksine bir hüküm çıkmadıkça, diğer mükellefler için de uygulanabiliyor.

Çalışanlar.Net

Çalışanlar.Net, 1 Mayıs 2012 tarihinde yayın hayatına başlamış, ağırlıklı olarak kamu ve özel sektör çalışma hayatı konularında içerik üreten tematik bir haber sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.