Sosyal Güvenlik Denetmenleri zorunlu yer değiştirme kapsamından çıkarıldı.

Bugünkü(14 Nisan 2017) Resmi Gazete’de yayımlanan “Sosyal Güvenlik Kurumu Personeli Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile Sosyal Güvenlik Denetmenleri zorunlu yer değiştirme uygulaması kapsamından çıkarıldı.

Yapılan değişikliklerle,

  • Zorunlu hizmet bölgeleri yeniden belirlenerek, il-merkez, ilçe-ilçe şeklindeki hizmet bölgeleri sadece il şeklinde yeniden belirlendi.
  • İki yıllık zorunlu çalışma süresi, aynı bölge içerisindeki farklı illerde yer alan hizmet alanlarına yapılan atamaları kapsayacak.
  • Zorunlu yer değiştirme kapsamında personelin atanamayacağı hizmet yerlerine ilişkin düzenleme kaldırıldı.
  • Zorunlu yer değiştirmeye tabi olan personelin, bugünden önce bir ilin farklı hizmet bölgelerinde geçirmiş oldukları hizmet süreleri, görev yapılan yer daha önce hangi hizmet bölgesinde yer alıyor ise o hizmet bölgesinden sayılacak.

SGK hizmet bölgelerini görmek için TIKLAYINIZ…

Yeniden belirlendikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)  hizmet bölgeleri aşağıdaki şekilde oluşmaktadır:

1.Hizmet Bölgesi:

ADANA, ANKARA, ANTALYA ,AYDIN, BURSA, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, HATAY, MERSİN, İSTANBUL, İZMİR, KAYSERİ, KOCAELİ, KONYA, MANİSA, SAKARYA

SAMSUN, TEKİRDAĞ, YALOVA, ZONGULDAK;

2.Hizmet Bölgesi:

AMASYA, AKSARAY, AFYONKARAHİSAR, BALIKESİR, BİLECİK, BOLU, BURDUR, BARTIN, ÇANAKKALE, ÇANKIRI, ÇORUM, DENİZLİ, DÜZCE, EDİRNE, GİRESUN, ISPARTA, KARAMAN, KARABÜK, KASTAMONU, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KIRIKKALE, KÜTAHYA, MUĞLA, NEVŞEHİR, NİĞDE, ORDU, RİZE, SİNOP, TOKAT, TRABZON, YOZGAT;

3.Hizmet Bölgesi:

KAHRAMANMARAŞ, KİLİS, OSMANİYE, SİVAS, UŞAK;

4.Hizmet Bölgesi:

ADIYAMAN, ARTVİN, BATMAN, DİYARBAKIR, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, GÜMÜŞHANE, KARS, MALATYA, MARDİN, MUŞ, ŞANLIURFA, VAN;

5.Hizmet Bölgesi:

ARDAHAN, AĞRI, BAYBURT, BİNGÖL, BİTLİS, HAKKARİ, IĞDIR, SİİRT, ŞIRNAK, TUNCELİ.

—————-

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU PERSONELİ ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 27/6/2012 tarihli ve 28336 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Personeli Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 6 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 6 – (1) Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı, Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü ve Sosyal Güvenlik Merkezi Müdür Yardımcısı kadrolarında görev yapan personel zorunlu yer değiştirme suretiyle atamaya tabidir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde ve eki EK-3 Hizmet Bölgeleri Cetveli ekte yer aldığı şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Türkiye’nin sosyal, kültürel, ulaşım, coğrafi ve ekonomik şartları ile hizmet gerekleri dikkate alınmak suretiyle iller beş hizmet bölgesine ayrılmıştır. Hizmet bölgeleri bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-3 sayılı Hizmet Bölgeleri Cetvelinde gösterilmiştir.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkranın  (d) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

“Ancak, aynı bölge içerisindeki farklı illerde yer alan hizmet alanlarına yapılan atamalarda çalışma süresi iki yıldan az olamaz.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 21 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin geçici 1 inci maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçiş hükmü

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihinden önce 6 ncı maddede belirtilen görevlerde bulunanların, bu maddenin yayımı tarihinden önce bir ilin farklı hizmet bölgelerinde geçen süreleri, görev yapılan yer daha önce hangi hizmet bölgesinde yer alıyor ise o hizmet bölgesinden sayılır.”

MADDE 7 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 8 – Bu Yönetmelik hükümlerini Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı yürütür.

Eki için tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir