KDV, ÖTV ve geçici vergi dışında trafik cezası dahil tüm vergiler için taksit imkanı doğdu

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Vergi mükelleflerine borcunu öğrenme ve ödeme daveti gelirken, sunulan kolaylıklar da açıklandı. İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Dakın, dün yaptığı açıklamada, “Tüm mükelleflerimizi borçlarını öğrenmeye ve ödemeye davet ediyoruz” dedi. Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve geçici verginin haricindeki Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik, kaçak geçiş gibi cezalar için de taksitlendirme talep edilebildiğini kaydeden Dakın, “İyi niyetli mükelleflerimiz için her türlü kolaylık idaremizce gösterilmektedir” diye konuştu.

3 MİLYON BORÇLU VAR

Dakın, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı kayıtlarına göre borçlu mükelleflerin sayısının 2013 Aralık sonu itibariyle yaklaşık 1.6 milyon olduğunu ifade etti. Diğer vergi borçluları da hesaba katıldığında, borçlu mükellef sayısının 3 milyonu bulduğuna işaret eden Dakın, “Bu da İstanbul’da yaşayan yaşlı, kadın çoluk çocuk, her 10 kişiden 2’sinin vergi dairelerimize borçlu olduğu anlamına gelmektedir. Sadece yetişkinler itibariyle bakıldığında ise bu oran çok daha vahimdir” dedi.

ÇOĞU BİLMİYOR

“Esasına bakılırsa çoğu mükellefimizin bu borçlarından haberdar olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz” ifadesini kullanan Dakın, şöyle devam etti: “Bazı durumlarda da borç ödendiği halde, söz gelimi sadece plaka numarasının bir harfi veya rakamı yanlış girildiği için, ilgili borç kapatılamamakta, ödenen para da emanet bir hesapta doğru hesaba aktarılmayı beklemektedir. Bu yüzden herkesin borç durumunu öğrenmesini istiyoruz.”

ÖĞRENMEK KOLAY

Mükellefler, ‘www.gib.gov.tr’ adresinde ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ üzerinden güvenlik amacıyla sorulan basit birkaç soruya cevap vererek borçlarını öğrenilebiliyor. Bu konuda sahte web sayfalarının tuzağına düşmemek için ilgili internet sayfasına ‘www.gib.gov.tr’ ya da ‘www.ivdb.gov.tr’ ana sayfalarındaki ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ ikonu üzerinden ulaşılmasında fayda var. ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ne akıllı mobil cihazlardan da ulaşılabiliyor.


kaynak:Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir