Yıllık izni 4 gün artırma formülü

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Sabah Gazetesinden Faruk ERDEM yıllık izni arttırma ve çalışanların ceblerine peşin para koymaları ile ilgili formüllerden bahstti. İşte o yazının tamamı:

“Yaz yaklaşıyor, çalışanlar izin planlarını yapıyor. Çok da kullanılmayan iki haktan bahsedeceğim. Birincisinde izninizi 4 güne kadar artırabilir, ikincisinde cebinize peşin para koyabilirsiniz

Bize gelen şikâyet ve sorulardan anlıyoruz ki yıllık ücretli izin hakkı tam olarak kullandırılmıyor.
Yaklaşan yaz ayları öncesi izin konusunda çok bilinmeyen bazı konuları yazmak istedim. Önce izinlerle ilgili bilgi verip, sonra 2 önemli hakkınızı anlatacağım.

‘YANMA’ YOK, PARA VAR
Ücretli izinden işçi feragat edemez, işveren de “Kullanamazsın” diyemez. Yıllık izne hak kazanmak için deneme süresi dahil en az 1 yıllık kıdem aranıyor. 5 yıla kadar 14 gün izin kullanılıyor.

Bu süre kıdeme göre artıyor. 18 yaş ve altındaki çalışanlarla 50 ve üstü yaştaki çalışanların izin günleri, kıdemleri ne olursa olsun 20 günden az olamıyor. İzinler 10 günden az olmamak kaydıyla en çok 3’e bölünebiliyor. Ayrıca izne denk gelen resmi tatil ve haftalık izinler de bu sürelere ekleniyor.
Yani 14 gün izni olan bir kişi, 2 pazar günü de bu sürede geçerse 16 gün izin kullanıyor. Bazı işyerlerinde izinlerin tamamı kullandırılamıyor.
İşin gereği olarak bu zorunluluk doğuyor.

Öncelikli olarak izinlerin tamamının kullandırılması yolu aranmalı.
Buna imkân olmadığında ise bu sürelerin yanması diye bir şey söz konusu değil. Çalışan işten ayrılırken kullanılmayan izinlerin parası o dönemki ücrete göre ödeniyor.

İSTEYEN KULLANIR
Gelelim çok bilinmeyen yol iznine… “İzinlerinizi 4 gün artırabilirsiniz” demiştik. Yıllık izninde işyerinin kurulu bulunduğu il sınırları dışına çıkan çalışana, talebi halinde 4 güne kadar yol izni verilir.
Buradaki tek fark, bu yol izninin ücretsiz olmasıdır.
Yani maaşınızdan düşülür.
Dikkat edilecek husus, il dışında olduğunuzu belgelemeniz gerekir.
Yol izni alıp şehir dışına çıkmazsanız işverene tazminatsız atma hakkı geçer. Ayrıca yasalar çalışanın izne parasız gitmesini de önlüyor. Bunun için de izne giden çalışana bu süre içinde hak ettiği ücret ve benzer haklarının peşin ya da avans olarak ödenmesini zorunlu kılıyor. İzne çıkacağınız tarihleri belirleme yetkisi çoğunlukla işverende oluyor. Ama bu durum tamamen karşılıklı anlayış ve mutabakatla yürütülmeli.

MEMURLARDA FARKLI
Devlet memurlarından hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) olanlara 20 gün, hizmeti 10 yıldan fazla olanlara ise 30 gün süre ile yıllık izin kullanabilme hakkı tanınıyor. Birbirini izleyen 2 yılın izni bir arada verilebiliyor. Bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşüyor. Öğretmenler yaz ve dinlenme tatillerinde izinli sayılıyor. Ayrıca yıllık izin verilmiyor.

HAMİLELER İÇİN TAZMİNAT YOLU
Pek çok okurum soruyor. Önce söyleyelim. Hamilelik sebebiyle ya da doğum için işten ayrılırsanız tazminat alamazsınız, işsizlik maaşı da ödenmez. Bu yola sakın başvurmayın. Bu konuda 2 yol var. Birincisi eğer 08.09.1999’dan önce sigortalı olmuşsanız 15 yıl 3600 gün yazısıyla tazminatınızı alabilirsiniz. Yeni evliyseniz 1 yıl içinde evlilik cüzdanıyla başvurup tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. Sizi hamilesiniz diye işten atmaya kalkarlarsa, tazminat hakkınız var.”


kaynak:FARUK ERDEM / SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir