Engelli ve yaşlılara bağlanan muhtaç aylıklarında şartlar esnetildi

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, uzun süredir üzerinde çalıştığı proje kapsamında engelli ve yaşlılara bağlanan muhtaç aylıklarının kapsamını genişleterek maaşlara zam yaptı. Öte yandan bu kişilerin artık tüm sağlık giderlerini devlet karşılayacak. Bakanlığın engelli ve yaşlıların aylıklarında yaptığı yenilikler şöyle:

-AYLIK İÇİN YENİ KRİTER: Mevcut sisteme göre 65 yaş aylığı almak isteyen bir kişinin 122.58 TL’den fazla gelirinin olmaması gerekirken bu rakamı245.16 TL’ye yükseltildi. Böylece binlerce 65 yaş üzeri kişilere aylık imkanı verilmiş oldu.

-SAĞLIK MASRAFI DEVLETTEN: 18 yaş altı engelli aylığından yararlananlar genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Bu kişilerin her türlü sağlık giderleri devlet tarafından karşılanacak.

-BORÇLAR SİLİNDİ: 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizlere, yersiz ya da fazla ödenmiş aylıklar nedeniyle borç ve para cezaları ile bunlara ilişkin faizler silinecek. İdari, adli ya da icra takipleri de durduruldu.

-ENGELLİYE MAAŞ: Yapılan düzenlemeyle 18 yaş üstünde olan, başkasının yardımı olmaksızın hayatını sürdüremeyecek şekilde engelli olduklarını raporla kanıtlayan, geliri bulunmayan kişilere maaş bağlanacak. 18 yaşını tamamlamış engellilerden, talep etmesine rağmen, Türkiye İş Kurumu tarafından işe yerleştirilememiş olanlara aylık bağlanacak.


kaynak:Ahmet Fatih Erturan/Star

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir