SSK’lı ve Bağ-Kur’luların çalışmaya devam ettikçe emekli aylıkları düşüyor

SSK’lı ve Bağ-Kur’luların çalışmaya devam ettikçe emekli aylıkları düşüyor.

Soru: Sadettin Bey, geçen yılki bir yazınızda SSK’lı ve Bağ-Kur’luların çalışmaya devam ettikçe emekli aylıklarının düştüğünü yazmıştınız.

Yine geçen yıl Ramazan ayında Sayın Faruk Çelik’le iftar yemeğinde bir araya geldiğinizi ve konuyu kendisine sorduğunuzu, Sayın Bakan’ın çözüm için talimat verdiğini ifade etmiştiniz. Aradan tam bir yıl geçti. Acaba benim gibi milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu konuda somut bir çalışma yapılıyor mu? Emin S.

Cevap: Değerli okurum, sizin de dikkatle takip ettiğiniz üzere 2000 yılından önce çalışmaya başlamış olan SSK’lı ve Bağ-Kur’luların aylıkları, çalışmaya devam ettikçe düşüyor. Bu düşüş 2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformundan kaynaklanıyor. Normalde çalışmaya devam ettikçe prim gününüz ve kazancınız artacağı için ileride bağlanacak aylığın da artması gerekir ama maalesef bizde tersi oluyor. Benim hatırlatmam üzerine Sayın Faruk Çelik konudan haberdar olduğunu ve inceleme yaptırdığını belirtmişti. Fakat henüz kamuoyuyla paylaşılmış bir çalışma bulunmuyor.

Yaş düzeltmesi dikkate alınmaz

Soru: Sadettin Bey, ben 1982 yılında ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladım. Daha sonra yaşımı iki yıl büyüterek 1967 olan doğum tarihimi 1965’e çektirdim. Şimdi emeklilik müracaatı yaptığımda acaba hangi tarih esas alınır? Şükrü G.

Cevap: Şükrü Bey, sosyal güvenlikte sigorta başlangıcından sonra yapılan yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz. Yani ilk tescil tarihinde nüfusta kayıtlı doğum tarihiniz neyse, ona göre emekli olursunuz. Yaşınızı büyütmeniz veya küçültmeniz emeklilik tarihinizi değiştirmez. 1967 yılına göre 47 yaşınızı dolduracağınız 2014 yılında emekli olabilirsiniz.

Memurun borçlanma bedeli iade edilmez

Soru: Sadettin Bey, duyduğumuz kadarıyla yeni yasaya göre hizmet borçlanması yapanların paraları SGK tarafından bir defalığına iade ediliyormuş. Ben 1997 yılında memur olarak çalışmaya başladım. Daha sonra 2003 yılında askere gittim ve askerlikte geçen süremi borçlandım. Bu borçlanmanın emeklilik yaşımı değiştirmediğini söylediler. Bu doğru mudur? Doğruysa ödemiş olduğum parayı SGK’dan geri alabilir miyim? Murat B.

Cevap: Değerli okurum, SGK geçen yıl yaptığı bir yönetmelik değişikliğiyle bir defalığına borçlanma paralarını iade etmeye başladı. Yani askerlik, doğum veya avukatlık staj süresi gibi süreleri borçlanarak emekliliğine saydıran vatandaşlar, isterlerse emekli aylığı bağlanmadan önce borçlanmayı iptal ettirebiliyorlar. Bu durumda ödedikleri primler kendilerine iade ediliyor ve hiç borçlanma yapmamış sayılıyorlar. Fakat para iadesi, sadece 5510 Sayılı Kanun (41. Md.) kapsamında yapılan borçlanmalar için geçerli. Siz 2008/Ekim ayı başından önce memuriyete başlayan birisi olarak borçlanmanızı 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre yaptığınız için, paranızı geri almanız mümkün değil.

Öte yandan yaptığınız askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı değiştirmiyor. Zira 08.09.1999 tarihinden önce memuriyete başlamış olanların emeklilik hesabında, 23.05.2002 tarihine kadarki hizmetin süresi yaşı belirliyor. Sizin askerliğiniz bu tarihten sonraya rastladığı için, borçlanma yaparak hizmetinizi artırmanız emeklilik yaşınızı değiştirmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir