Şoför olarak çalışan işçi, emniyet kemeri takmadığı için işten çıkarılacak

Hürriyet Gazetesi Yazarı Şükrü Kızılot, emniyet kemeriyle ilgili önemli bir detayı köşesinde anlattı. Buna göre şoför olarak çalışan işçi emniyet kemeri takmadığı için işten çıkarılabilecek.

Kızılot’un yazısı şöyle: “Araç kullanırken kemer takmaya herkes dikkat etsin ama şoförler iki defa dikkat etsinler. Nedenine gelince, işyerinde şoför olarak çalışan işçi, “emniyet kemeri” takmadığı takdirde, işine son verilebilecek.

Olayın bir başka boyutu da kıdem ve ihbar tazminatı ile ilgili.. Okurlarımızdan Av. Abbas Bilgili’nin gönderdiği Yargıtay kararı’na göre; ülkemiz açısından büyük sorun olan trafik kazalarının, vahim sonuçlar doğurmasında, emniyet kemeri takılmamasının ve diğer koruyucu önlemlerin alınmamasının büyük etkisi var. Bu nedenle, emniyet kemeri takılması mevzuatımıza göre zorunludur.

Tazminat da Yok

İşverenin, “emniyet kemeri takması” konusunda yaptığı uyarıyı göz önüne almayan işçinin bu davranışı, İş Kanunu’nun 25/II-h-i maddesi uyarınca”, “iş güvenliğini tehlikeye sokmak” şeklinde değerlendirilerek, “ağır kusur” olarak değerlendirilen bu fiili nedeniyle, şoföre kıdem ve ihbar tazminatı ödenmemesi de uygun bulunmuş (Yargıtay, 9.HD. E.2009/37034, K.2011/47935)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir