MEB’den eşleriyle ayrı düşen öğretmenlere yeni formül

MEB’in formülüne göre; eşinin yanına tayin olmak isteyen öğretmenler, Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmenliği veya Teknoloji ve Tasarım alanlarına geçip tayin isteyebilecekler

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 eğitim sistemiyle özür grubu atamalarında eşleriyle ayrı ayrı illerde görev yapmak zorunda kalan öğretmenler için ara formül geliştirdi. Eşinin yanına tayin olamayan sınıf öğretmenleri branş değiştirip Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmenliği veya Teknoloji ve Tasarım alanına geçerek tayin isteyebilecek. Yeni eğitim sistemiyle 29 bine yakın sınıf öğretmeni boşta kalınca Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni bir genelge yayınladı. Bakanlık, bu öğretmenlerin özür durumundan yer değiştirmek üzere başvurabileceklerini açıkladı. Eşlerinin başka illerde çalışması veya sağlık nedeniyle özür durumundan istediği ile atanamayan öğretmenler, halef selef Milli Eğitim Bakanlarını karşı karşıya getirmişti. Yeni eğitim sistemi nedeniyle açık sınıf öğretmenliği kadrosu bulunmadığı için atama yapmayan MEB şimdi yeni bir formül geliştirdi. Bakanlık, özür durumundan istediği yere atanamayan öğretmenlere alan değiştirmelerini önerdi. Alanını değiştiren öğretmenlerin yer değişikliği yapılacak. Bakanlığın açıklamasına göre, bu uygulama sadece 2012 yılına özgü olmak üzere yapılacak.

EN ÇOK 25 KURUM

Öğretmenler atanmak istedikleri illerde en çok 25 okulu tercih edebilecek. Başvurular 17 Eylül’e kadar bakanlığın internet sitesindeki formları doldurarak yapılacak. Alan ve yer değişikliği işlemi yapılan öğretmenlerin ayrılış/başlayış işlemleri, 19-21 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Alan ve yer değişiklikleri, sınıf öğretmenlerinin tercihleri dikkate alınarak hizmet puanına göre yapılacak. Puanları eşitse, öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olana öncelik verilecek. İl içi alan değişikliği başvuruları da 1924 Eylül’de kabul edilip, 25 Eylül tarihinde tamamlanacak.

(Habertürk)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir