Emniyet polis olma şartlarını yumuşattı

Emniyetten polis olmak isteyenlere müjdeli haber. Lazerle gözünü çizdirenler ile düztaban olan adaylar da polis olabilecek

Emniyet Genel Müdürlüğü, binlerce gencin umudu olan polislikte bazı kriterleri gözden geçirecek. Emniyet Polis Meslek Yüksek Okulları ile Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nin Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması için çalışma başlattı. Yeni düzenleme ile “düztaban” olan adayların polis olmasının önü açılacak. Lazerle göz ameliyatı eleme sebebi olmayacak. Üniversite mezunlarının girebildiği ve 6 ay eğitim aldıktan sonra teşkilata girdiği polis eğitim merkezleri seçmelerine 38 bin kişi başvurdu. 2 bin 800 kişi merkezlere kabul edildi. Polis adaylarının en çok elenme sebepleri de belli oldu. Kadın adayların çoğunluğu boy şartı olan 1.65 cm’nin altında kalarak elendi. Erkekler ise aşırı kilo nedeniyle elemelerden geçemedi. Bu iki nedenin dışında titreme, vücutta belirgin izler, soruyu anlayamama, kellik en çok eleme sebebi oldu. Emniyetin bu nedenle kadın adaylarda aranan boy şartının 1.65’den 1.63’e düşürülmesi planlandı. Erkek adaylarda aranan 1.67 boy standardı aynı kalacak.

POLİSİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü meslek standartları kapsamında genel hizmet polisinin sahip olması gereken bilgi, beceri, tutum ve davranışları tek tek belirledi. Türk polisinin temel yetkinlikleri şöyle sıralandı: Soğukkanlı, güler yüzlü, detaylara özen gösteren, kararlı, etkili ve güzel konuşan, enerjik, esnek çalışmaya yatkın, misafirperver, iyi niyetli, sır saklayan, sabırlı, araştırmacı, sempatik, temiz, araç, gereç ve malzeme kullanımında özenlil, insan ilişkilerinde duyarlı, çalışkan, dürüst, meslek ahlakına sahip, titiz, yeniliklere açık, planlı ve organize, kaliteye dikkat eden, çalışma prensiplerine uyan, sorumluluk sahibi, iş güvenliğine dikkat eden, zamanı iyi kullannan, disiplinli, şüpheci, tarafsız, nazik, kibar, kendinden emin, ciddi.

ALPER SANCAR / SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir