Kamu Çalışanları İçin Sosyal Medya Davranış İlkeleri Belirlendi

Kamu Görevlileri Etik Kurulu, kamu çalışanlarının görevi esnasında sosyal medyayı dikkatli kullanması, siyasi ve ayrımcılık içeren paylaşımlar yapmaması, şiddet ve cinsel içerikli gönderilerden kaçınması, bilginin doğruluğunu kontrol etmesi ve bilgi kirliliğine yol açmaması, kurumsal hesaplardan gizliliği ve güvenliği tehlikeye atacak bilgi ve belge paylaşmaması ve kişisel menfaat gayesiyle hareket etmemesi konularında ilke kararı aldı.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu, 2021/81 nolu ilke kararıyla kamu görevlilerinin sosyal medyada nasıl davranacağı konusundaki ilkeleri başlıklar halinde belirledi.

Bu başlıklar,

  • Tarafsızlık,
  • Kurum itibarını koruma,
  • Çıkar çatışmasından kaçınma,
  • Kamu hizmetine ayrılan zamanda sosyal medya kullanımı,
  • Paylaşılan bilginin içeriği,
  • İnsan haklarına saygı,
  • Kurumsal sosyal medya hesabının kullanımı,
  • Yöneticilerin sorumluluğu,

konularından oluşuyor.

Yayınlanan ilke kararlarının, kamu çalışanlarını siyasi ve tarafgirlik içinde paylaşım yapmaması, şiddet ve cinsel içerikli gönderilerden uzak durması, uzmanlık alanıyla ilgili paylaştığı bilginin doğruluğunu teyit etmesi, bilgi kirliliğine neden olmaması, ayrımcılık yapan paylaşımlardan uzak durması, görev yaptığı kurumun görev ve işleriyle ilgili paylaşım yaparken mevzuata uygun davranması(paylaşım yapmaya yetkisi var mı, ya da hangi konularda açıklama yapabileceği gibi), çıkar çatışması oluşturabilecek paylaşımlardan uzak durması, kamu hizmetini aksatacak şekilde sosyal medya ile ilgilenmemesi, kişisel hakları(insan haklarını) ihlal edecek paylaşımlardan uzak durması konularında adeta uyarı niteliği taşıdığı dikkatlerden kaçmadı.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu, başvuru üzerine ya da kendiliğinden(re’sen) genel müdür ve üzeri seviyedeki kişiler için etik kurallara aykırı hareketten inceleme yapabiliyor ve bu kişilerin etik kurulu kararlarına aykırı eylemini tespit ettiğinde, ilgili kurumlara bildirim yapma hakkına sahip bulunuyor.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na etik ihlaller nedeniyle, gerçek kişiler şikayette bulunabilirken, sendika ya da siyasi parti gibi kurumlar şikayette bulunamıyor.

Çalışanlar.Net

Çalışanlar.Net, 1 Mayıs 2012 tarihinde yayın hayatına başlamış, ağırlıklı olarak kamu ve özel sektör çalışma hayatı konularında içerik üreten tematik bir haber sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.