OHAL döneminde memur, görevinden istifa edebilir mi?

Olağanüstü hal(OHAL) durumunda memurun görevinden nasıl istifa edeceği, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 96 ve 97. maddelerinde düzenlenmiştir. 

Buna göre, olağanüstü hal ilan edilen yerlerdeki devlet memurları yerine atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamazlar.

Ancak, mevzuata uygun olarak verilmiş ve idarece onaylanmış istifa dilekçeleri için cezai işlem uygulanmayacaktır.

Kurum, istifa eden kamu çalışanının yerine atanacak biri gelmediği için, istifasının kabul edilmediğini kamu çalışanına bildirmiş olması durumunda, kişi görevini terk ederse, hakkında cezai işlem uygulanabilecek ve bu kişi, bir daha memuriyete dönemeyecektir.

Olağanüstü hal kanunu kapsamında alınan kararlar ve yayımlanan genelgeler konumuzun dışındadır. Olağanüstü hal dönemlerinde yetkililer memurlar hakkında ayrıca bağlayıcı kararlar alabilirler.

Çalışanlar.Net

Çalışanlar.Net, 1 Mayıs 2012 tarihinde yayın hayatına başlamış, ağırlıklı olarak kamu ve özel sektör çalışma hayatı konularında içerik üreten tematik bir haber sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir