Memur İkramiyesi Konusunda 30 Yıl Şartı 35 Yıla Çıkarıldı

Perşembe günü Kamu Personeli Danışma Kurulu bu yılki ilk toplantısını yaptı. Bu toplantıda daha önce üzerinde uzlaşma sağlanan ve sağlanamayan konular masaya yatırıldı. Hükümet ve memur konfederasyonlarının anlaşmaya vardığı konular listesi ümit verici.

30 YIL ÜSTÜNE DE İKRAMİYE

İkramiye hesaplanırken, 30 yıldan daha fazla çalışarak emekli olanların sadece 30 yıllık hizmetleri dikkate alınarak hesaplama yapılıyor. Bu şekilde memuriyete devam eden ve 30 yıldan fazla memuriyeti olan kamu görevlilerinin, ikramiye hesabında kademeli olarak 35 yıla kadarki çalışma sürelerinin dikkate alınması amaçlanıyor.

SÖZLEŞMELİLER DE KADROYA GEÇTİ

Şimdiye kadar, uygulamaya geçen düzenlemeler de var. Bu konuda atılmış en önemli adım, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi. Bunun dışında özelleştirme sonrası kadroları değişen kişilere maaş zammı gerçekleştirildi. 4/C’li hamile personele gece nöbeti ve vardiya verilmemesi ve ücretlerinde iyileştirme yapılması da gerçekleşmiş durumda…

MEMURA TOPLU SÖZLEŞME TAM HAKKIYLA SAĞLANMALI

memur ve hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri aslında tam anlamıyla bir toplu sözleşme niteliği taşımıyor. Bu nedenle memurlar hak arayışlarında eksik mekanizmalar ile mücadele ediyorlar. Uluslararası Çalışma Örgütü nezdinde de Türkiye’yi sıkıntıya düşüren bu konunun çözümlenmesi son derece önemli. Demokratik unsurların tam anlamıyla hayata geçirilmesi tüm kesimler için daha iyi sonuçlar doğuracaktır.


kaynak:Okan Güray Bülbül / Akşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir