Bağ-Kur'a kayıtlı 1 milyondan fazla vergi mükellefine emeklilik yolu açılıyor

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Bir işyeri açmış ya da şirkete ortaklığı ile vergi mükellefi olmuş ve senelerce  bu işlerini sürdürmüş, ancak Bağ-Kur'a gidip kendilerini sigortalı yaptırmamışlar. Dolayısıyla da ne primleri ödenmiş ne de hizmet günleri işlenmiş.  Bu tür sorunu olan çalışanların sorunları çözülüyor.

MÜJDE YAKINDA GELİYOR
Şimdi birçoğu emeklilik için bu primlere ihtiyaç duyuyor ve kendi namlarına iş yaptıkları bugünlerin boşa gitmemesini istiyor. Öncelikle müjdeyi verelim. Önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek torba yasada bu konuda bir düzenleme bekliyoruz. Edindiğimiz bilgilere göre; geçmişte vergi mükellefi olunan ama Bağ-Kur kaydı yapılmayan sürelerin hizmetten sayılacağı bir çalışma yapılıyor. Detaylar henüz netleşmedi ama kolaylık 1 milyondan fazla esnafımızı sevindirecek, o kadarını söyleyelim. Mevcut durumda ne yapılabileceğini de anlatalım. 5510 sayılı Yasa, 01.10.2008'den önceki günleri borçlanmaya imkan tanımıyor. Yine sonradan getirilen bir düzenlemeyle de 04.10.2000'den önce vergi mükellefi olup Bağ-Kur kaydı olmayanların kayıtları bu tarihte başlatılıyor. Fakat dava açanlar eski günleri alabiliyor. Çünkü Yargıtay'ın böyle bir kararı var. Eğer Bağ-Kur numaranızı 04.10.2000 ile 02.08.2003 arasında almışsanız dava açarak ve mahkemenin bu yönde olumlu karar vermesi durumunda 20.04.1982 ile 04.10.2000 arasındaki dönemleri prim ödeyerek hizmetinize dahil edebilirsiniz.
BORÇLUYA KOLAYLIK
Bağ -Kur borçlularının da uzun süredir bir yapılandırma bekledikleri biliniyor. Bu konuda da bir düzenleme yapılması gündemde. Gelen bilgilere göre borçları ve hizmetleri tamamen sildirip ileride ihtiyaç olduğunda yeniden kullanma imkanı olacak. Bu arada borçlar için de taksitlendirme fırsatı da gelecek. Böylece sağlık hizmeti alamayan milyonlarca Bağ-Kur'luya hastane kapıları da açılmış olacak. Burada sınır olarak en az 24 ay borç görünüyor.
İŞSİZLİK MAAŞINDA SAYI YOK
İşsizlik maaşı için işyerindeki çalışan sayısı önemli mi? Semra ŞEN
İşsizlik maaşı için öncelikle sizin isteğinizin dışında işten çıkartılmış olmanız ya da haklı bir sebeple istifa etmeniz (4857, m24) gerekiyor. Ayrıca son 120 gün sürekli, son 3 yılda da en az 600 gün prim ödenmesi gerekiyor. Yani işyerindeki çalışan sayısı önemli değil.
İŞE GİRİŞ TARİHİNİZ ÖNEMLİ
01.10.1986 tarihinde staj için sigortaya kayıt ettirildik. Ücretli çalışmaya 16.05.1989'da başladım. 31.10.1969 doğumluyum ve 7700 ödenmiş günüm var. Hangi tarihe göre emekli olurum? Raif CANLIER
Stajyerlikte geçen süreler emeklilik hesabında kullanılmıyor. Bu nedenle işe girişiniz 16.05.1989 olacaktır. Priminiz tamam, 51 yaşınızın dolacağı 31.10.2020'de emekli olursunuz.
TAZMİNAT ALAMAZSINIZ
Ağır iş şartlarından dolayı bel ağrısı yaşıyorum. 6 yıl çalışmam var. Kendim ayrılırsam tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim? Yavuz YILMAZ İşyerindeki çalışma şartlarının ağır olması ya da size uygun olmaması haklı bir fesih olmaz. Bu şekilde istifa ederseniz tazminat ya da işsizlik maaşı alamazsınız. Sözleşmeye aykırı bir iş yaptırılıyorsa o zaman haklı fesih devreye girebilir.
HATIR SİGORTASI BAŞINIZA İŞ AÇAR
Emeklilik için yıl, prim ve yaş kadar fiili olarak çalışmak da şart. Yani siz bir arkadaşınızın işyerinde sigortalı gösterilip evde oturarak emekli olmuşsanız başınıza iş açılabilir. Fiili olarak işyerinde çalışmamışsanız yatırdığınız tüm primler devlete kalır. Eğer bu yollarda emekli olmuşsanız ve tespit edilirse, emekliliğiniz iptal olur, ödenen maaşlar faiziyle geri alınır. Bu tür teklifleri ciddiye almayın. Sahte sigortalılık ile kazanç sağlayanların tuzağına düşmeyin. İşverenler de arkadaş hatırına bu tür işlere girmemeliler. Sonra hem idari hem de hapis cezası gelebilir.
kaynak:FARUK ERDEM / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.