Doğum borçlanmasında kapsam genişletiliyor

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın en az 3 çocuk söylemi, sosyal güvenlikte de karşılığını buldu.

Memur ve Bağ-Kur’lu kadınlar da kapsama alındı. Madencilik sektörüyle ilgili düzenlemeleri içeren ve TBMM’ye sunulan Torba Yasa tasarısına göre, çalışırken doğum yapan kadınlar ücretsiz doğum ve analık izni süreleri ile doğumdan sonra çalışmadıkları süreleri borçlanmak suretiyle erken emekli olabilecekler.

Bağ-Kur'a kayıtlı 1 milyondan fazla vergi mükellefine emeklilik yolu açılıyor

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Bir işyeri açmış ya da şirkete ortaklığı ile vergi mükellefi olmuş ve senelerce  bu işlerini sürdürmüş, ancak Bağ-Kur'a gidip kendilerini sigortalı yaptırmamışlar. Dolayısıyla da ne primleri ödenmiş ne de hizmet günleri işlenmiş.  Bu tür sorunu olan çalışanların sorunları çözülüyor.

Ev hanımları çalışmadan, isteğe bağlı emekli olabilecek

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 11.5 milyon kadın, işgücüne dahil değil. İşgücü içerisinde yer almama nedeni olarak “ev işlerini” gösteren bu kadınlar için Sosyal güvenlik sistemi çalışmadan, “isteğe bağlı sigorta” primi ödeyerek emekli olabilmelerinin önünü açıyor.

Temizliğe giden ev hanımları isteğe bağlı sigortalı olabilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ev hanımlarının ayda 18 gün prim ödeyerek toplam 7 bin 200 günde emekli olabileceğini açıkladı.

Bakan Ömer Dinçer, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından her sektörden çalışan ile çevre esnafını buluşturmak üzere oluşturulan 'Emek Kafe'lerden ilkini İmes Sanayi Sitesi'nde açtı. Kafede simitle birlikte çay içen Dinçer, ev hanımlarının emekli olma imkanlarına değindi.

Ev hanımlarının emekli olma hakları devam ediyor

Çalışanlar.Net-Ev hanımlarının düşük primle emekli olma hakları devam ediyor. Bu haktan yararlanan ev hanımlarının sayısı oldukça yüksek.

6111 Sayılı Kanun, ev hanımlarının sigortalılıklarıyla ilgili önemli yenilikler getirmişti.

Bu yasa ile yapılan değişiklikle, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun esnaf muaflığını düzenleyen 9'uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde belirtilen vergiden muaf işleri evinde yaparak satan kadınlar Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödeyerek sigortalı olabilmektedirler.