Ocakta memur emeklisi işçi emeklisinden 4,7 kat fazla zam aldı

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Bu yıl memur ve memur emeklilerine yıllık, asgari ücretli ve diğer emekli kesimlerine ise 6 aylık zam yapılması vatandaşlar arasındaki gelir uçurumunu artırdı.
Memurlarla geçen yıl imzalanan toplu sözleşme görüşmelerinde 2014 zammının "yıllık" yapılmasına karar verilmesi, çalışan ve emeklilerin yeni yıl zammında büyük farklılıklara yol açtı. Bu uygulama emekliler arasındaki uçurumun daha da artmasına yol açtı.
İşçilere 6 aylık zam
Çalışan ve emekliler arasındaki büyük uçurum, bu yıl ilk kez memur ve memur emeklilerine 6 aylık yerine yıllık zam yapılmasından kaynaklandı. İşçiler, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ile asgari ücretli çalışanlar 6 aylık dönem için zam aldılar. Buna karşılık memur ve memur emeklilerine 2014 zammının tümü bir defada ocak ayında verildi. Bu da yaklaşık 15 milyon işçi, esnaf ve çiftçi emeklisiyle asgari ücretlinin, 4,6 milyon memur ve memur emeklisine göre daha düşük miktarda zam almasına neden oldu.
4,7 kat fark oluştu
Bu aydan itibaren uygulamaya giren yeni zamlara göre memur emeklileriyle diğer emekliler arasında 7,8 kata varan fark oluştu. Ocak ayından itibaren en düşük memur emekli aylığına yüzde 12,7 artışla 148 lira zam yapılırken en düşük işçi emekli aylığı yüzde 3,27 artış ve 31 lira zamla yetindi. Böylece en düşük memur emekli aylığıyla işçi emekli aylığı arasında 4,7 kat fark oluştu. Bu fark çiftçi emeklileri aleyhine 7,8 kat, esnaf emeklileri aleyhine de 5,92 kata kadar çıktı.
Uçurum temmuz ayında kapanmaz
Memur ve memur emeklileri bu yılın sonuna kadar bir daha zam ya da enflasyon farkı alamayacak. Buna karşılık asgari ücretlilere yılın ikinci yarısında yüzde 6, diğer emeklilere ise gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Ancak bu zamlara rağmen açılan uçurumun kapanması beklenmiyor.
Toplam 522 lira
Örneğin 2014 için hedeflenen yüzde 5'lik enflasyonun yarısı ilk 6 ayda gerçekleştiği takdirde işçi emeklisi temmuzda yüzde 2,5 daha zam alacak. Bu durumda zam yüzde 5,8'e, miktarı da 25 lira ilaveyle 56 liraya çıkacak. Memur emeklisi 148 lirayı 12 ay boyunca alacağı için toplamda yıllık 1776 lira zam almış olacak. İşçi emeklisi ise ilk 6 ay 31 liradan toplam 186 lira, ikinci 6 ayda da 56 liradan 336 lira olmak üzere toplam yıllık 522 lira zam almış olacak.

kaynak:Bugün