BES'te stopaj iadesi olarak 35 milyon lira hak sahiplerine ödendi

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Maliye Bakanlığı, 1 Temmuz itibariyle Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılanlara yapılan stopaj iadeleriyle ilgili 369.300 başvuru alındığını bildirdi. Yapılan başvurulardan 37 bin 583'ünün iade işleminin gerçekleştiğini bildiren Bakanlık, bunun karşılığında 35 milyon liranın hak sahiplerine ödendiğini açıkladı.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım rekoru kırıldı.

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Son günlerde altın ve borsada yaşanan istikrarsız hareketler, yatırımcının Bireysel Emeklilik Sistemini(BES) bir yatırım aracı olarak görmesine neden oldu. Özellikle devlet katkı payının uygulamaya girmesiyle birlikte 2013 yılının ilk beş ayında Bireysel Emeklilik Sistemine katılanların sayısı 500 bini aştı.

BES'e Devlet Katkısı ödemeleri başlıyor

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı ödemeleri ile ilgili olarak açıklama yapan Türkiye Sigorta Birliği Hayat ve Emeklilik Yönetim Komitesi Başkanı ve Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, Emeklilik Gözetim Merkezi ve emeklilik şirketlerinin Devlet Katkısı ödeme süreci ile ilgili alt yapı hazırlıklarında son aşamaya geldikleri bilgisini paylaştı.

İşte BES'i büyütecek nedenler

Bireysel emeklilik sisteminde (BES) üye sayısı 3 milyonu, fon büyüklüğü ise 19.6 milyar TL’yi aştı.

Türkiye’de tasarrufların GSMH’nın yüzde 12’sine gerilemesiyle harekete geçen hükümet, cari açığın kapatılmasında önemli bir paya sahip olan tasarruf oranlarının artırılması için sistemde devrim niteliğinde değişiklikler yaptı.