İzmirliler Hazirandan itibaren tek bir numaradan taksi çağıracak

ÇALIŞANLAR.NET-İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, "Sarı Teknoloji" adında Türk mühendislerince üretilen bir yazılımla Türkiye'nin ilk tek merkezli taksi yönetim sistemini hayata geçiriyor.

 

Türkiye'de ilk kez denenen sistemle İzmir'deki 500 taksi, bir yıldır tek merkezden yönlendiriliyor.

 

Kent merkezindeki bir durakta geçen yıldan beri kullanılan ve halen 500'e yakın takside denenen sistem sayesinde taksiye ihtiyaç duyan vatandaş, haziran ayında açıklanacak tek çağrı merkezi numarasını arayarak adres bilgilerini verecek. Adres bilgileri,  çağrı merkezi operatörü tarafından sisteme girilmesiyle, eş zamanlı olarak müşteriye en yakın taksi durakları tarafından da görülecek. Çağrıyı alan taksici esnafı müşterisine yönelecek.

Sistem, müşterinin taksiye binmesinin ardından aracın yapacağı tüm yolculuğu kayıt altına alacak. Böylelikle taksici esnafına karşı işlenen gasp olayları ya da vatandaşın taksici beni fazla dolaştırdı şikayetleri de aydınlatılmış olacak.

Sistemin tam olarak hayata geçmesiyle, taksi isteyen vatandaş, 444'lü numaradan çağrıda bulunabilecek. Ayrıca akıllı telefonlar için hazırlanan programla internet üzerinden de taksi çağrılabilecek. Ayrıca takside unuttuğu eşyasını arayan bir kişinin nerede ve ne zaman taksiye bindiğini söylemesi yeterli olacak. Kayıtlar 180 güne kadar saklı tutulacak.

Sistem sayesinde taksici ise müşteri aramak için boşu boşuna dolaşmak zorunda kalmayacak. Hem trafiği meşgul etmeyecek hem yakıt masrafını azaltacak. Ayrıca kendisini tehlike altında hisseden şoför, acil durum butonuna bastığında çağrı merkezinde alarm çalacak ve o araç takibe alınarak polise haber verilecek. Taksi sahipleri de araçlarının nerede olduğundan taksimetrenin kaydettiği ücrete kadar bir çok bilgiye anında ulaşabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin kararı gereği sistemin nisan ayı sonuna kadar kentteki 2 bin 680 taksiye takılması zorunlu tutuluyor. Böylelikle, Mayıs ayında tüm taksilere sistem takılmış olacak.