Aracını yenilemeyenin ruhsatı da yenilenmeyecek

ÇALIŞANLAR.NET-İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 2005 yılında İstanbul'da toplu taşıma hizmeti veren araçlara yönelik yaş sınırı uygulaması başlatmıştı.

Buna göre, taksilere 5, taksi dolmuşlara 8, minibüs ve turizm servislerine 10, personel, kamu ve ücretsiz AVM servislerine 19, okul servislerine ise 12 yıl yaş sınırı getirilmişti.

 

Araç sahiplerinin ek süre istemesi üzerine 2012'de bir yıl ertelenen kararın son uygulama tarihi 7 Temmuz olarak belirlendi. Bu tarihten itibaren araçlarını yenilemeyen toplu taşıma hizmeti veren araçların ruhsatları yenilenmeyecek, yeni başvurular ise kabul edilmeyecek.

Halihazırda, toplu taşıma hizmeti veren araçlarda yüzde 93 oranında yenilenme gerçekleşti. Şu anda İstanbul'daki toplu taşıma hizmeti veren 77 bin 444 araçtan sadece 5 bin 99'u yaş sınırını aşmış durumda. Yaş sınırını aşan araçların başında gelen taksi dolmuşları taksi ve minibüsler izliyor.

 

Yaklaşık 4 ay sonra araçlarını yenilemeyenlere ruhsatların verilmeyeceği göz önünde bulundurulduğunda, 7 Temmuz'a kadar  yaş sınırını aşmış ya da aşmış olacak olan bütün araç sahiplerinin araçlarını yenilemeleri gerekiyor.