Memur maaş artış oranı ne zaman belli olacak?

1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren memur maaş artışına yapılacak %4 oranındaki toplu sözleşme zammının yanında, yine toplu sözleşmede yer alan hüküm gereği, 2017 yılı ilk yarıyıl enflasyon oranın %3'ten fazla çıkması durumunda, fazla çıkan oran, %4'lük zam oranına ilave edilecektir.

Ancak bunun için Haziran ayı enflasyon oranının da bilinmesine ihtiyaç vardır. TÜİK tarafından 2017 yılı ilk altı aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamlarının 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü açıklanacak olması nedeniyle, memurların maaş artış oranı da o tarihte netlik kazanacaktır.

Memur maaş aylık katsayısı, “%4 + enflasyon oranının %3’ten fazla olan kısmı” kadar, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere artacaktır.

Maaş artışı nedeniyle oluşacak 1-14 Temmuz dönemine ilişkin maaş farkını ayrıca alacak olan memurlar, zamlı ilk maaşlarını ise 15 Temmuz 2017 tarihinde alacak.

Öte yandan, Temmuz maaş artışı nedeniyle aile yardımı ödeneğinin miktarı 15 Temmuz itibariyle artacak ve Asgari Geçim İndirimi miktarlarında ise herhangi bir değişiklik olmayacaktır.