Devlet, Kamudaki taşeron işçiye kıdem tazminatı ödeyecek

Administrator 15 Temmuz 2014 4346 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Taşeron işçilerin kıdem tazminatı, ücret ve yıllık izin gibi sorunların çözümünde geri sayım başladı. Torba yasa ile taşeron çalıştırmayı öngören sözleşmeler 1 yıldan 3 yıla çıkarılacak.

Madencilerin fazla çalışma ücret oranında artış

Administrator 19 Haziran 2014 3138 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Maden işçilerinin zorunlu fazla çalışma ücreti, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 100'ü oranında artırılarak ödenecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "torba tasarı" üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Taşeron işçiler hangi hallerde kadroya geçirilmek zorundadır?

Administrator 09 Haziran 2014 3880 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

4857 sayılı Kanunun tanımlar başlıklı 2 nci maddesinde belirtilen hallerin ihlal edilmesi ve bu durumun da mahkeme kararıyla tespit edilmesi halinde o işyerinde taşeron olarak çalışan işçiler kadroya atanmak zorundadır.

600 bin taşeron kamu işçisine kadroya alınma umudu doğdu.

Administrator 17 Ocak 2014 4924 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala kamu, taşeron işçilerine kapıyı açmaya hazırlanıyor. Sayıları 600 bini bulan taşeron işçilerin kamuda kadrolu olması için karar alındığı öğrenildi.

Ocak sonu ya da şubat ortasına kadar Torba Yasa'ya bir madde eklenerek ya da Bakanlar Kurulu kararı ile kadro izni çıkacak

Kamuda çalışan taşeron işçilerin çözüm bekleyen sorunları

Administrator 10 Ocak 2014 4016 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Son yıllarda bazı kamu hizmetlerinin dışarıdan hizmet satın alma yöntemiyle yürütülmesi sonucunda devasa taşeron işçiler sınıfı oluşmuştur. Bu işçiler kamu hizmetini daha az sayıda kişi ile daha etkin bir şekilde görürlerken, maalesef bir çok alanda dezavantajları bulunmaktadır.

"Taşeron işçiler ve kıdem tazminatı ülkenin büyük sorunudur."

Administrator 14 Aralık 2013 3445 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Hizmet-İş Sendikası Sakarya Şubesi 5. Olağan Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçiler ve kıdem tazminatı konusunun ülkenin büyük sorunu olduğunu söyledi.

Kamuda tüm taşeron işçilerin ‘asgari ücretten' çalıştırılması dönemi sona erecek.

Administrator 13 Kasım 2013 4187 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaşama geçirmeyi planladığı düzenlemeye göre, ‘Taşeron işçiyi asgari ücretle çalıştırırım' dönemi sona eriyor.

İlk olarak 1 milyona yaklaşan kamudaki taşeron işçiler için geçerli olacak uygulamayla önce bir ücret skalası belirlenecek, ücretler de bu skalaya göre farklılaşmak zorunda kalacak.