Torba Kanun Tasarısı Ne Zaman Yasalaşacak ?

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Meclis’te uzun süredir devam eden ve büyük bir bölümü kabul edilen Torba Kanun Tasarısı görüşmelerine  ara verildi. 148 maddelik Torba Yasa Tasarısı için görüşmelere meclis tatilinin ardından 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren devam edilecek.

Hakim ve savcıların yetkilerine sınırlama geliyor.

ڪےÇalışanlar.Netڪے

İstanbul merkezli son operasyonlarda soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesinin ardından hükümet yeni önlemleri devreye sokmak için harekete geçti. Hakim ve savcıların yetkilerinin daraltılacağı yeni yargı paketinde başta UYAP sistemi olmak üzere soruşturmanın gizliliği konusunda bir çok alanda yeni teknik düzenlemeler yapılacak.

Adalet Bakanlığı 2013 yılı sınav takvimi

2013 yılında açılması planlanan adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı için Bakanlık bir duyuru yayımladı. Duyuruda, avukatlıktan adaylığa geçmek isteyenler için adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı, idarî yargı hâkim adaylığı yazılı yarışma sınav tarihleri, kadro sayısı ve söz konusu sınavlara ilişkin başvuru tarihleri bir tablo halinde yer aldı ve sınavlarla ilgili ilanların ayrıca yayımlanacağı belirtildi.

Danıştay'dan avukatlara başörtüsü serbestisi kararı

Danıştay 8. Dairesi, Türkiye Barolar Birliği'nin meslek kurallarında yer alan avukatların 'başları açık' görev yapacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Avukat kimliğinin yenilenmesi istemiyle yaptığı başvuru, başörtülü fotoğraf verdiği gerekçesiyle Türkiye Barolar Birliği'nce reddedilen başörtülü bir avukat, Türkiye Barolar Birliği meslek kurallarının 20. maddesinin iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.