Devlet, Kamudaki taşeron işçiye kıdem tazminatı ödeyecek

Administrator 15 Temmuz 2014 3484 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Taşeron işçilerin kıdem tazminatı, ücret ve yıllık izin gibi sorunların çözümünde geri sayım başladı. Torba yasa ile taşeron çalıştırmayı öngören sözleşmeler 1 yıldan 3 yıla çıkarılacak.

Madencilerin fazla çalışma ücret oranında artış

Administrator 19 Haziran 2014 2308 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Maden işçilerinin zorunlu fazla çalışma ücreti, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 100'ü oranında artırılarak ödenecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "torba tasarı" üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Taşeron işçiler hangi hallerde kadroya geçirilmek zorundadır?

Administrator 09 Haziran 2014 3095 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

4857 sayılı Kanunun tanımlar başlıklı 2 nci maddesinde belirtilen hallerin ihlal edilmesi ve bu durumun da mahkeme kararıyla tespit edilmesi halinde o işyerinde taşeron olarak çalışan işçiler kadroya atanmak zorundadır.

600 bin taşeron kamu işçisine kadroya alınma umudu doğdu.

Administrator 17 Ocak 2014 4054 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala kamu, taşeron işçilerine kapıyı açmaya hazırlanıyor. Sayıları 600 bini bulan taşeron işçilerin kamuda kadrolu olması için karar alındığı öğrenildi.

Ocak sonu ya da şubat ortasına kadar Torba Yasa'ya bir madde eklenerek ya da Bakanlar Kurulu kararı ile kadro izni çıkacak

Kamuda çalışan taşeron işçilerin çözüm bekleyen sorunları

Administrator 10 Ocak 2014 3186 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Son yıllarda bazı kamu hizmetlerinin dışarıdan hizmet satın alma yöntemiyle yürütülmesi sonucunda devasa taşeron işçiler sınıfı oluşmuştur. Bu işçiler kamu hizmetini daha az sayıda kişi ile daha etkin bir şekilde görürlerken, maalesef bir çok alanda dezavantajları bulunmaktadır.

"Taşeron işçiler ve kıdem tazminatı ülkenin büyük sorunudur."

Administrator 14 Aralık 2013 2603 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Hizmet-İş Sendikası Sakarya Şubesi 5. Olağan Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçiler ve kıdem tazminatı konusunun ülkenin büyük sorunu olduğunu söyledi.

Kamuda tüm taşeron işçilerin ‘asgari ücretten' çalıştırılması dönemi sona erecek.

Administrator 13 Kasım 2013 3375 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaşama geçirmeyi planladığı düzenlemeye göre, ‘Taşeron işçiyi asgari ücretle çalıştırırım' dönemi sona eriyor.

İlk olarak 1 milyona yaklaşan kamudaki taşeron işçiler için geçerli olacak uygulamayla önce bir ücret skalası belirlenecek, ücretler de bu skalaya göre farklılaşmak zorunda kalacak.

Kamu işçilerine Bayram ikramiyesi ödenecek

Administrator 10 Ekim 2013 7944 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Kamuda çalışan işçilere dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 1 aylık ikramiye ödenmesine karar verildi.

İkramiyenin birinci yarısının 10/10/2013 tarihinde(yani bugün), diğer yarısının ise  24/12/2013 tarihinde ödenmesi kararlaştırılmıştır.

İşçilerin talebiyle Başbakan Erdoğanın söylemleri uyumlu

Administrator 02 Ekim 2013 3040 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Daha önce sitemizde de yayınlanan haberde, 10. Çalışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu çalışma hayatı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuş ve işçi memur ayrımını ortadan kadırmaya çalıştıklarını belirtmişti.

Taşeron işçiler, her yıl işten çıkarılma korkusu yaşamayacak

Administrator 22 Eylül 2013 2490 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Çalışma hayatının önemli sorunlarından olan taşeron işçilerin kıdem tazminatı sorunu çözülüyor. Taşeronlarla ilgili hazırlanan yasa tasarısı taslağı, Meclis'in açılmasıyla birlikte yasalaşacak. Pakette taşeron işçilerin sorunlarının çözümünden doğum izninin artırılmasına, memurlar kanununda yapılacak değişiklikten işsizlik ödemelerinin artırılmasına kadar pek çok madde bulunuyor.

Kamu işçi ücretlerine 2013 yılı için yüzde 8 zam yapılacak

Administrator 24 Temmuz 2013 3608 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Hükümet ile Türk-İş arasında dün varılan anlaşmayla; kamuda çalışan işçilere ilk ve ikinci 6 aylar için yüzde 4, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için ise yüzde 3 zam verilecek.

Kadro isteyen 23 bin 4C'linin durumu toplu sözleşme görüşmelerinde masaya yatırılacak

Administrator 08 Temmuz 2013 3081 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Ağustos'ta başlayacak toplu sözleşme ve görüşmeler sırasında, 4-C'lilerin durumlarının daha da iyileştirilmesi konusunda sendika ile Hükümet arasında bir pazarlık olacağını biliyoruz" demesinin ardından sendikalar, toplu görüşmelerde hükümetle pazarlık olacak çalışmalarına başladı.