KPSS tercihleri yapılırken dikkat edilmesi gerekenler.

ÖSYM Başkanlığı KPSS-2017/1 tercih kılavuzunu yayınladı.

ÖSYM’den yapılan duyuruda, “Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Adaylar tercihlerini 21 Haziran-3 Temmuz 2017 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 21 Haziran 2017 tarihinde saat 15:00'den itibaren erişime açılacak, 3 Temmuz 2017 tarihinde saat 23:59’da sona erecektir.” ifadelerine yer verildi.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS-2017/1 Tercih Kılavuzuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS-2017/1 Tercih Kılavuzu

Adaylar tercihlerini yaparken, kendi kişisel eğilimleri ile ilan edilen pozisyonları karşılaştırıp, kendileri için ey uygun pozisyonları öncelikle belirlemeleri, ardından belirlenen bu tercihler, en yüksek puandan düşük puana doğru sıralanmalıdır. 

Adayların başlıklar halinde, aşağıdaki konulara da dikkat etmeleri yararlarına olacaktır.

STATÜ TERCİHİ

Tercih kılavuzunda yer alan unvanlar Devlet memuru kadroları olabileceği gibi sözleşmeli personel pozisyonu da olabilir. Derece ya da sınıf sütunu boş olan unvanlar sözleşmeli personel pozisyonlarıdır. Derece ve sınıfları belirtilen unvanlar ise Devlet memuru kadrolarıdır.

Sözleşmeli personelin hakları ve ücretleri, iş teminatı gibi konular, Devlet memurlarından farklıdır. Örneğin "399 sayılı KHK'ye bağlı bir sözleşmeli personel pozisyonuna atanayım, oradan başka bir kurumdaki memur kadrosuna tayinimi yaptırırım" diye düşünürseniz hata yaparsınız. 399 sayılı KHK'ye bağlı bir personelin iş güvencesi memuriyete yakındır ancak başka dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin atandığınız KİT'in ilerde geçmek isteyeceğiniz başka illerde şubesi olmayabilir veya atandığınız KİT özelleştirme kapsamına alınabilir. Sözleşmeli personel ile ilgili konularda sitemizde bulunan görüş, haber ve makaleleri inceleyebilirsiniz.

İL TERCİHİ

İl tercihi yaparken adaylar öncelikle çalışmak istedikleri yerleri, puan sıralamasına göre yazmalı, daha düşük puanlı, istemedikleri illeri ise alt tercihlerde yer vermelidirler.

Bu konuda göz önünde bulundurmanız gereken en önemli husus, kurum içi naklin her zaman kurum dışı nakilden( başka kuruma atanmak) daha kolay ve daha az çaba isteyen bir imkan olduğudur. Dolayısıyla atandıktan sonra bir süre çalışıp sonrasında il değiştirmeyi düşünüyor iseniz, mümkün olduğunca her ilde teşkilatı olan kurumları seçmeye çalışın. Örneğin Bakanlıkların genel olarak her ilde teşkilatı vardır, oysa belediye, üniversite ya da KİT’ lerde başka ile atanmak için kurum değiştirmeniz gerekir. Kurumlara verilen naklen atama kontenjanlarının oldukça düşük olması sebebiyle il değiştirmek için başka kuruma geçmek zorunda kalanların işi iyice zorlaştığından, yıllarca atandığınız ilde çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

KURUM TERCİHİ

Kurum tercihi yaparken artık eskisi gibi farklı kurumlarda aynı unvanda çalışanlar arasında ücret farklılığı kalmadığını göz önünde tutmalısınız.(fazla mesai, ve belediye çalışanlarına belli şartlarda ödenen ilave tazminatlar hariç)  Yani 666 sayılı KHK ile getirilen ek ödemeler yoluyla aynı unvandaki memurlar hemen hemen aynı maaşı almaktadırlar. Dolayısıyla kurum tercihlerinizi çalışma ortamı, iş yükü ya da yukarıda belirttiğimiz gibi nakil imkanı gibi hususları kıstas alarak yapabilirsiniz.

Ayrıca KİT’leri tercih ederken çalıştığınız kurumun ilerde bir gün özelleştirme kapsamına alınabileceğini ve sizin de ya özel sektör şartlarında çalışmak veya Devlet Personel Başkanlığınca bir kadroya atanmak zorunda kalabileceğinizi unutmayın.

KADRO TERCİHİ

Kadro tercih ederken mesleğiniz dışında bir kadroya atanırsanız, kendi mesleğiniz de(mezun olduğunuz okul itibariyle örn. Kimyager, mühendis vs.) çalışmak istediğiniz de unutmayın ki kurum içi unvan değişikleri için de ayrı bir sınava girmeniz gerekebilir. Kurumların görevde yükselme ve unvan değişiklikleri yönetmelikleri gereğince “bir kadroya atanıyım sonra kendi mesleğimin olduğu kadroya geçerim” mantığı istediğiniz şekilde sonuç vermeyebilir. 

Ayrıca, Bir aday hangi öğrenim düzeyinden KPSS’ye girdiyse, ilgili KPSS puanının geçerli olduğu süre boyunca öğrenim düzeyi değişse dahi yapılan tüm merkezi veya kurumsal yerleştirmelerde bu puanını kullanabilir.

Örneğin, ortaöğretim puanı olan bir aday puanın geçerli olduğu 2 yıl boyunca önlisans veya lisans mezunu durumuna gelse dahi ortaöğretim puanı geçerlidir ve tercih yapabilir. Aynı durum önlisans mezunu olarak sınava giren adayın lisans mezunu haline gelmesi durumunda da geçerlidir.