Öğretmenlik kariyer meslek olacak

81 ilden gelen öğretmenlerle iftar yemeğinde bir araya gelen Başbakan Yıldırım açıklamalarda bulundu ve Başbakan Yıldırım öğretmenliği bir kariyer meslek haline getirmeyi düşündüklerini belirtti. 

Yıldırım, öğretmenlik mesleğinde gerçekleştirmeyi planladıkları dönüşümden şöyle bahsetti:

"Öğretmenliği bir kariyer mesleği olarak görüyoruz ve bu dönüşümü yapacağız. Meslek içi eğitimler ve bir ödül sistemiyle öğretmenlik mesleğini daha üst noktalara, hak ettiği en güzel yere taşıyacağız".

Atama bekleyen öğretmen adaylarına da mesaj veren Başbakan Binali Yıldırım, "Önümüzdeki ay içerisinde 20 bin öğretmenin atamasını yapmış olacağız. Bundan sonra da ihtiyaç olduğunda yine öğretmen atamalarını yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

2019 yılında tam gün eğitim sistemine geçişin tamamlanacağını belirten Başbakan Yıldırım, “Yabancı dil çok önemli. Bunun ne kadar önemli olduğunu ben bizatihi yaşayarak gördüm. Ortaokulda, lisede, üniversitede yabancı dil eğitimi aldık, master öğretimi de yaptık. Hayata atıldık baktık ki hiç bir şey bilmiyoruz, bu  ne biçim iş? 40 yaşından sonra 2 sene yurtdışında mastera gittik ve orada lisan öğrenmek mecburiyetinde kaldık. Ağaç yaşken eğilir. Millî Eğitim Bakanı’ndan ricam dil eğitimidir. Sadece kitaplardan teorik eğitimle bir yere varamayız” dedi.