E-Ticarete koronavirüs bulaşabilir

Korona virüsün Çin’den tüm dünyaya yayılmasıyla, e-ticaret sektöründe endişeli bekleyiş sürüyor.

Çünkü, e-ticaret firmalarının mobil teknoloji tedarikçilerinin büyük çoğunluğu, Çin’den ürün temin ediyor.

Çin’de de üretim durma noktasına gelince, e-ticaret firmaları stoklarındaki mobil teknoloji ürünleri bitince, nereden ürün temin edecekleri konusunda karar kara düşünmeye başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Reyonnet.com yetkilisi Hasan Yatgın, son açıklanan verilere göre Çin’de üretimin durma noktasına geldiğini, Çin’in Korona virüsü tehdidinden kurtulup acilen üretimini yükseltemezse, dünya ticaretinin, özellikle e-ticaretin büyük bir darbe alacağını, fiyatların hızla yükseleceğini, fiyatların yükselmesine rağmen ürün temininde güçlükler yaşanacağını belirtti.

En son açıklanan verilere göre, üretimin en büyük göstergelerinden biri olarak kabul edilen PMI(Parchasing Managers Index-Satın Alma Müdürleri Endeksi) verilerinin Çin’de beklenenden çok daha düşük geldiğini, açıklanan verilerin ekonomik bir çöküşe işaret ettiğini belirten Hasan Yatgın, “Çin üretemezse, dünya satamaz; dünya satamazsa ekonomik krize, girer” dedi.

Çin'de imalat sektörü, Şubat/2020 ayında rekor düşüş kaydederek ölümcül korona virüs salgınının ekonomiye verdiği hasarı ortaya çıkarmıştı.

Ülkede imalat PMI Endeksi Ocak'taki 50 seviyesinden 35.7'ye geriledi( Beklenti 45).

 PMI Endeksinin 50'nin altında değer alması üretim sektöründe daralmaya işaret ediyor.

İmalat dışı endeks ise, 26.9 ile tüm zamanların en düşük seviyesine indi.

Ekonomistler, PMI indeksindeki beklentilerin altındaki gerçekleşmenin ekonomik aktivitede  normalleşme beklentilerini geciktireceğini belirtiyor.

Özellikle Çin’in korona virüsü tehdidinden hızla kurtulup  üretime dönmedeki gecikmesinin dünya ekonomisine büyük bir darbe vurabileceği, bu darbenin özellikle mobil teknoloji ürünü satan e-ticaret firmalarında daha derinden hissedileceği konuşuluyor.

Uzmanlar, PMI  endeksinde 45 seviyesinin izlenecek kritik seviye olduğunu, bu seviyenin altında uzun süre kalmanın ekonomik felaket olabileceğini, üzerindeki gerçekleşmelerin ise, ekonomik toparlanmayı hızlandırabileceğini ifade ediyor.