Reyonnet.Com'un iş modeli e-ticaret sektörüne yeni bir umut vaad ediyor

Denizli'de www.reyonnet.com internet sitesi üzerinden e-ticaret faaliyetini yürüten firmanın iş modeli yeni(startup) girişimlere umut vaad ediyor. 

Reyonnet.com, hiç bir pazar yerine üye olmadan, kendi reklamını kendi yaparak ayakta durmaya çalışıyor.

Daha çok küçük ebatlı ürünlerin ticaretini yapan e-ticaret firması, stoğunda yer almayan ürünlerin internet sitesi üzerinden sipariş verilmesine izin vermiyor.

Böylelikle her bir müşterisinin siparişini gününde kargolayarak istikrarlı büyümesini sürdürüyor. 

Firma yetkilisi Hasan YATKIN, Çalışanlar.Net'e yaptığı açıklamada, yaptıkları işin Don Kişot'luk olduğunun farkında olduklarını, ancak bunu yaparak ayakta durabileceklerine inandıklarını, firmalarının Hepsiburada.com, Gittigidiyor.com, N11.com, Trendyol.com, Amazon.com.tr gibi  pazaryeri işleten işletmelere kayıt olmadığını, kendi sistemlerini kurarak bağımsız olarak e-ticaret yaptıklarını söyledi. 

Yatkın, pazaryerlerinde mağaza açarak e-ticaret yapmanın karlı olmaktan çıktığını, bir çok firmanın kıyasıya rekabette fiyat kırdığını, gün be gün zararına satışların devam ettiğini, bunun da sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

E-ticarette, bir çok rakibiyle mücadele eden pazaryeri firmalarının üye mağazaları arasından, daha ucuz satanı vitrinlerine taşıdığını, pazaryerlerine üye olan firmaların zarar ederken, satış rakamları üzerinden komisyon alan pazaryeri firmalarının kazanmaya devam ettiğini vurgulayan Reyonnet.com yetkilisi Hasan YATKIN,

"BİRİLERİ, BAŞKALARININ KAYBINDAN KAZANIRSA, BU SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TİCARET DEĞİLDİR. BUGÜN, ÜRÜNE HİÇ DOKUNMADAN, BAŞKALARININ ÜRÜN SATIŞLARINDAN PAY ALANLAR, KENDİLERİNE ÜRÜN TEDARİK EDECEK ÜYE İŞYERİ BULAMADIKLARI GÜN, ŞAPKAYI ÖNLERİNE ALIP DÜŞÜNECEKLERDİR." şeklinde konuştu.

Yatkın, "İşte o günler geldiğinde, şayet ayakta kalabilirsek biz bugünkü zor günlerimizin karşılığını alacağız." dedi.

Reyonnet.com yetkilisi, kendilerinin hiç bir pazaryerine üye olmadan, bağımsız bir e-ticaret organizasyonu olarak faaliyetlerini yürüttüklerini, en büyük güvencelerinin mutlu müşterileri olduğunu söyledi. Müşterilerinden gelen her bir geri bildirimi hizmet ve kalite standartlarını oluşturmada çok önemsediklerini vurguladı.

"Biz, çalışanlarımız, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz olarak bir aileyiz. Bu ailede birileri kazanırken birileri kaybetmemeli.  Bizim iş modelimizde, tedarik edemeyeceğimiz ürünleri internet sitemize koymak yoktur. Sitemizdeki bir ürün bittiyse, o ürün tedarik edilene dek müşterimiz sipariş veremez. Sistemi buna göre kurduk." diyen Reyonnet.com yetkilisi Hasan YATKIN,

Bu iş modelinin iğneyle kuyu kazmak kazar zor olduğunu, ancak kazandıkları her müşterinin geleceğe ekilmiş bir tohum olduğunu, yıllar ilerledikçe kurdukları sistemin güvenilirliğinin artacağını ardından da karlılığın geleceğine inançlarının tam olduğunu söyledi.