Hakem Kurulu kararını açıkladı. Kamu çalışanlarının maaş zam oranı kesinleşti

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, önümüzdeki 2 yıl için  kamu çalışanlarına ve emeklilerine yapılacak zam oranını karara bağladı. 

HAKEM KURULU HÜKÜMETİN TEKLİFİNİ DEĞİŞTİRMEDEN ONAYLADI.

Bu durumda kamu çalışanları ve emeklileri, 2020'nin ilk altı ayı için %4, ikinci altı ayı için %4; 2021'in ilk yarı yılı için %3, ikinci yarı yılı için ise %3 oranında zam alacak.

Yetkili sendika Memursen Konfederasyonu başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada 5.Dönem Toplu Sözleşme sürecini eşitliksiz ve adaletsiz olarak niteledikten sonra konuyu geniş bir şekilde yarın(29.08.2019) saat 11:00'da basın toplantısıyla değerlendireceklerini duyurdu.

Öte yandan KESK, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 5.Toplu Sözleşme sürecini son 18 yılın en kötü toplu sözleşme sonucu olarak niteledikten sonra, Hakem Kurulu'nun hükümetin noteri gibi çalıştığını, krizin faturasının kamu emekçilerine kesildiğini, temel sorunlara (gelir vergisi, ek gösterge, sözleşmelilere kadro, 3600 ek gösterge.. vb) çözüm getirilmediğini, bu sürecin ortaya çıkmasında yetkili konfederasyonun sorumluluğu olduğunu beyan etti.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararlarının bağlayıcılığı olduğundan, kararlarına karşı mahkemeye başvurulamıyor.