Ekonomi reform paketiyle kıdem tazminatı fonu yeniden gündemde


Maliye Bakanı Berat Albyrak'ın bugün açıkladığı Ekonomi Reform Paketi ile çalışanlar için kıdem tazminatı fonu yeniden gündeme geldi. 

Bakan Albayrak, Bireysel Emeklilik Sistemini(BES) zorunlu hale getirip kıdem tazminatı reformunu gerçekleştireceklerini, kıdem tazminatı fonunun BES fonları ile entegre yönetileceğini söyledi.

Yeni düzenlemeyle işverene mali yönden erken yük binmesi beklenirken,  işletmelerde işçi giriş çıkışının hızlanacağı tahmin ediliyor. Çünkü yeni kıdem tazminatı sisteminde işten çıkarmalarda kıdem tazminatı işveren yerine fon ödeyecek.

Kıdem tazminatı reformunun dile getirilen avantaj ve dezavantajları:

Küçük firmalar, işten çıkarmalarda kıdem tazminatı ödeme konusunda görevini tam yerine getirmezken, yeni sistemde küçük işletmelerde çalışan işçiler kıdem tazminatını tam ve daha kolay alabilecek.

Büyük işletmelerde çalışanlar, mevcut sistemde kıdem tazminatını almakta pek sorun yaşamazken, yeni sistemde daha az miktarda kıdem tazminatı alması bekleniyor.(Çünkü işveren işletmeden nakit çıkışına sebep olacağı için mevcut oranda (%8,3) kesintiyi yüksek buluyor.)

İşçi, yıllar içinde biriken kıdem tazminatı miktarıyla, işinde kendini güvende hissederken, yeni sistemde kıdem tazminatını Fon ödeyeceği için işten çıkarmaları kolaylaştıracağı iddia ediliyor.

Mevcut sistemde kıdem tazminatı için işverenden ödeme gününe kadar bir nakit çıkışı olmazken, yeni sistemde işveren, her ay kendi ve işçisi adına kıdem tazminatı kesintisi ödeyeceği için daha fazla mali sıkıntıya girebilecek.

Kıdem Tazminatı Fonunda biriken kesintiler, zamanla nemalanacağı için işçinin lehine olacak.

Fonda biriken kıdem tazminatı tutarı işçiye belli bir yaştan önce ödenmemesi planlandığı için, kıdem tazminatı BES tarzı bir sigortaya dönüşecek. 

Devletin BES'te olduğu gibi yeni kıdem tazminatı fonuna %25 oranında katkı yapması bekleniyor.

Sendikalar Ne Diyor?

Türk-İş kıdem tazminatının mevcut halini savunuyor.

Kıdem tazminatının işçinin işverene karşı elinde son kozu olduğuna vurgu yaparak, kıdem tazminatının fonda birikmesine şiddetle karşı çıkıyor. 

Kıdem tazminatını alamayanlar için yeni düzenleme talep ediyor.

Hak-İş ise, kazanılmış hakların korunması ve iş güvencesiyle birlikte ele alınması koşuluyla kıdem tazminatı reformuna karşı çıkmıyor. 

Disk ise Türk-İş gibi kıdem tazminatı reformuna tamamen karşı çıkıyor.