Anayasa Mahkemesi:"Şeref ve itibarı zedelenen Balyoz mağduru Çetin Doğan yeniden yargılansın"

Anayasa Mahkemesi, 03 Nisan 2019 Tarihli ve 30734 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 27/2/2019 Tarihli ve 2014/3494 Sayılı Kararıyla, 2010 yılında Taraf Gazetesi'nde yayınlanan Balyoz Darbe Planıyla ilgili olarak, Çetin DOĞAN'ın şeref ve itibar hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Taraf Gazetesinde yayınlanan Balyoz Darbe planıyla ilgili belgelerin, dijital ortamda olduğu, ıslak imzalı olmadığı, Türk Silahlı Kuvvetleri bilgisayarlarında hazırlandığına dair delil olmadığı gibi nedenlerle, başvurucu Çetin DOĞAN'ın Anayasanın 17.Maddesinde koruma altına alınan şeref ve itibar hakkının ihlal edildiğine karar verildi. 

Anayasa Mahkemesi, Çetin DOĞAN'a 8.000 TL manevi tazminat ödenmesine hükmettikten sonra, şeref ve itibar hakkı ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için Çetin DOĞAN'ın yeniden yargılanmasına hükmetti. 

Bir zamanlar, FETÖ terör örgütü eliyle yürütülen karalama kampanyalarında, örgütün elinde bulunan görsel ve yazılı basın araçları kullanılarak, güya değişik darbe planları ortaya çıkarılmış, bir çok subay, FETÖ  adına hareket eden hakim ve savcılarla uzun süreli hapis cezalarına mahkum edilmişti.

FETÖ, zamanın Ak Parti hukümetine de yolsuzluk iddialarıyla ilgili 17/25 Aralık/2014 tarihlerinde hukuki operasyon çekmeye kalkınca, hükümet ile Fethullahçıların arası açılmış, 15 Temmuz 2016 tarihinde darbeye teşebbüs eden Fethullahçılar, halkın sokakları savunmasıyla, darbe planlarında başarısız olmuş, başarısız darbe girişiminden sonra, devletten Fethullahçıların tasviye süreci başlamıştı.

Fethullahçıların güdümüyle yürütülen Ergenekon yapılanmasıyla ilgili yargılamalar, darbe girişiminden sonra, yeniden yapılmış, bir çok subay, hakkındaki suçlamalardan beraat etmişti.