Kamu çalışanına ödenen dil tazminatı sınav masraflarına yetmiyor

Kamu çalışanlarına bildikleri dil ya da diller için YDS'den yeterli puanı almaları şartıyla yabancı dil tazminatı ödenmektedir. Ancak ödenen dil tazminatı miktarı nisbeten düşük miktarlarda olduğundan kamu çalışanları yabancı dil tazminatı alabilmek için gayret içinde olmamaktadır. 

2019 ilk yarı yılı rakamlarına göre, kamu çalışanına bildiği her bir yabancı dil için en yüksek 156,72 TL, en düşük ise, 32,65 TL ödeme yapılmaktadır.

En yüksek dereceden dil tazminatı alabilmek için, kamu çalışanının yabancı dilinden çalıştığı kurumunda faydalanıldığının kurum harcama yetkilisince onaylanması gerekmektedir, aksi takdirde kamu çalışanının alacağı yabancı dil tazminatı daha düşük değerde hesaplanmaktadır.

Çalıştığı kurum amirinin kamu çalışanının yabancı dilinden faydalanılmadığına dair görüş bildirirse, kamu çalışanının alabileceği en yüksek dil tazminatı 97,95 TL olarak hesaplanacaktır. 

Bu hesaplamalardan ayrıca damga vergisi kesileceğini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Görüleceği üzere, kamu çalışanlarının yıllarca emek vererek öğrendiği yabancı dili için ödenen dil tazminatı, teşvik edici miktarlarda değildir.

Kamu çalışanının yabancı dil sınavına girebilmek için ÖSYM'ye ödeyeceği ücretin yanında, başka bir şehirde sınava girecekse yol ve konaklama masraflarını da ekleyince, sınavın maliyeti getirisinin ciddi bir bölümünü götürmektedir.

Kamu çalışanının gerekli puanı alabilmek için, bir kaç defa sınava girdiği varsayılırsa, atılan taş ürkütülen kurbağaya değmemektedir. 

Oysa bir kamu çalışanının mesleği ile ilgili dünyadaki gelişme ve makaleleri okuması, hem kendisine hem de kurumuna fayda sağlayacağı aşikardır. Öbür taraftan, bir kamu çalışanı mesleki deneyimlerini, kurallara riayet ederek yabancı bir dilde makaleleştirebilmesi, bilginin küreselleşmesi ve sonraki nesillere aktarılması için son derece önem arz etmektedir.

Devletin kamu çalışanına hak ettiği miktarda ödeyeceği dil tazminatı, devletimizin gelişmesi ve milletimizin saygınlık kazanması için son derece önem arz etmektedir.

Sendika yetkilileri ve karar alma mercilerine duyurulur.

Yabancı dil tazminatı miktarlarıyla ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZ..