Çocuğu olan memur ücretsiz analık-babalık iznini istediği zaman kullanabilir mi?

Evlat sahibi olan memura, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36, 104 ve 108.Maddelerinde yer alan düzenlemelere göre değişik adlarda ve değişik sürelerde izinler verilmektedir.(Doğum yapan memurun izin haklarıyla ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZ..)

Bu haberimizde aylıksız izin kullanım hakkının ne zamandan itibaren başlayacağı konusunda irdeleme yapacağız.

Aylıksız izin kullanmak isteyen memurun, aylıksız izin kullanmak istemesi durumunda, iznin ne zaman başlayacağı memurun anne ya da baba olmasına göre farklılık göstermektedir.

Doğum yapan kadın memur, aylıksız izin hakkını, analık izni(doğum mazeret izni) ya da yarı zamanlı çalışma iznini kullandıktan sonra kullanabilirken, eşi doğum yapan erkek memur ise, aylıksız izin hakkını, doğum tarihinden itibaren hemen kullanabilecektir.

Aylıksız izin hakkını memurlar talep ederlerse kullanabilirler.

Aylıksız izin hakkının, kadın ve erkek memur için ne zamandan itibaren kullanılmaya başlayacağı, kanunda açıkça belirtildiğinden, memur bu izin hakkını kendi istediği bir zamandan itibaren kullanamayacaktır.

Aylıksız iznin süresi:

Doğan çocuğun yaşaması şartıyla, doğum nedeniyle kadın ve erkek memura 24 aya kadar aylıksız izin kullandırılmaktadır.

Aylıksız izin kullanırken memurun kademe/derece ilerlemesi durur mu?

Durmaz. Aylıksız izin süreleri, her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir.