Kira gelirinde beyan dönemi başladı. Kimler beyanda bulunacak?

2018 yılı içinde elde edilen kira gelirleri, 1-25 Mart/2019 tarihleri arasında beyan edilecek ve iki taksit halinde ödenebilecek. İlk taksdi Mart ayı sonuna kadar, 2.taksit ise 31 Temmuz/2019 'a kadar ödenecek.

Konut Kira Gelirlerinde İstisna Tutarı

Konut kira gelirlerinin 2018 yılında elde edilenlerden 4 bin 400 Türk Lirası istisna dahilinde olduğu için, istisna dahilinde kalan gelirler, beyan edilmeyecek. İstisnayı aşarsa, aşan kısım beyan edilecek.

İş Yeri Kira Gelirlerinde Beyan

İş yeri kira gelirlerinde ise 34 Bin TL'den daha fazla kira geliri elde eden ya da gerçek usul olmayan(basit usul, vergiden muaf iş yapanlar, defter tutmayan çiftçiler.. gibi) mükelleflere kiraya verenler 2018 yılı için beyan sınırı olan 1.800 TL'yi aşanlar beyanda bulunacak.

Hazır Beyan Sistemi

Evini veya iş yerini kiralayanların ne kadar gelir elde ettiği, Hazine ve Maliye Bakanlığınca tapu, elektrik, doğal gaz, su abonelikleri ile banka, PTT, sigorta gibi kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda kolayca tespit edilebiliyor.

Mükellefler,  www.gib.gov.tr adresi üzerinden Hazır Beyan Sistemini tıklayarak kolayca beyannamelerini online onaylayabiliyorlar.

Emsal Kira Bedeli Uygulaması

Bir konuttan fazla aynı kişiye bedelsiz konut tahsis edilmesi durumunda emsal bedel uygulaması yapılması gerekiyor.

Bu da konutun emlak vergi değerinin yüzde 5'ine denk geliyor. Hala, teyze, amca gibi akrabalara verilen bedelsiz konutlar için emsal kira uygulaması yapılması gerekiyor.