Sabıka kaydı(adli sicil kaydı) e-Devlet Kapısı(turkiye.gov.tr) üzerinden alınabilecek

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Daha önceki haberimizde gerçek kişilerin, kendileriyle ilgili adlî sicil ve arşiv kaydını, güvenli elektronik imza veya güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanarak sorgulayabileceklerini duyurmuştur.

Bu çerçevede, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Türksat AŞ ile Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, vatandaşlar, sabıka kaydına ilişkin “Adli Sicil Belgelerini” artık e-Devlet Kapısı’ndan alabilecek.

Yapılan açıklamaya göre, “www.turkiye.gov.tr” adresli e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak adli sicil kayıt belgelerinde bir barkod numarası da bulunuyor.

Vatandaşlar, adli sicil kayıt talebini oluştururken, e-Devlet kapısından alacakları belgenin ne için kullanılacağı bilgisini, dikkatlice tanımlamaları gerekiyor.

Adli Sicil Kayıt Örneği Online Doğrulanabilecek

Vatandaşlar e-Devlet Kapısı kullanıcısı olmaları şartıyla, sistem üzerinden adli sicil çıktısı alarak bu belgeyi ilgili kurumlarla verebilecekler. Belgeyi teslim alan kurum yetkilileri, e-Devlet üzerinden giriş yaparak, belge üzerindeki barkod numarası ve belge sahibinin TC kimlik numarası ile belgenin orijinalini görüntüleyerek doğrulayabilecek. Böylece sahteciliğin de önüne geçilmiş olacak.

Kayıt olmak gerekiyor

E-Devlet üzerinden belgeyi alabilmek için “e-Devlet Kapısının kayıtlı kullanıcısı” olmak gerekiyor. Yaklaşık 15 milyon kayıtlı e-Devlet kapısı kullanıcısı arasında bulunmayanlar, en yakın PTT merkezlerine giderek şifrelerini alıp kayıtlı kullanıcı olabilirler. e-Devlet Kapısı,  aynı zamanda, elektronik imza veya mobil elektronik imza ile de kullanılabiliyor.

Adli sicil belgelerinin e-Devlet üzerinden verilmesiyle, vatandaşların büyük bir zaman kaybından ve eziyetten kurtulmuş olacağı ifade ediliyor.